Філодії на кошиках соняшнику

Дата: 04.08.2020 14:16

З початком цвітіння соняшнику, в різних регіонах України, в тому числі і в Вінницькій  області спостерігається прояв кошикових аномалій, внаслідок якого квітки перетворюються на листки. Це явище називається Phyllody, на інших культурах ця хвороба називається Aster Yellows.

Філодій – ненормальне перетворення квіткових частин у листові структури. Хвороба завжди починається від центральної частини кошика. Утворення філодіїв відомо людству з кінця XVIII сторіччя. Сам термін «філодій» був запропонований у 1869 р. і може бути перекладений з грецької як «листоподібний».

Необхідно відзначити, що відсутня чітка закономірність виникнення зараження хворобою певних гібридів соняшнику. За словами вчених, такі прояви на культурі властиві при певних перепадах температури повітря. Все це провокує стрес для рослин. Це є одним з факторів, які можуть впливати на виникнення так званих філодіямі. Іншими факторами можуть бути генетичні проблеми посівного матеріалу, негативний вплив паразитоценоз, недостатність мінерального складу в рослині і т.п. Філодій може бути інфекційного та неінфекційного походження.

Для умов України характерний неінфекційний перебіг цього захворювання. Хвороба проявляється на особливо інтенсивних гібридах у роки коли в період закладання квіток (фаза 6-12 листків) – фаза «зірочки» відбуваються різкі коливання денних і нічних температур, спостерігаються приморозки, прохолодна дощова погода, що призводить до порушення фізіологічних процесів, дисбалансу гормонів рослин і в результаті до появи аномальних кошиків.

Імовірність прояву хвороби посилюють також порушення системи живлення (надлишок азоту) та гербіцидний стрес. Інфекційна: ураження фітоплазмой. Фітоплазми це група облігатно-паразитичних бактерій з дуже дрібними клітинами (близько 1 мікрометра). На відміну від інших бактерій, вони не мають клітинних стінок. За особливостями розвитку в рослинах фітоплазми більш схожі до вірусів, ніж до інших бактерій. Вони є внутрішньоклітинними паразитами, живуть у флоемних соках рослин і не здатні розвиватися на рослинних рештках і ґрунті. Перезараження рослин фітоплазмами здійснюють шкідники, що живляться соками уражених рослин.

У різних фітоплазм різні переносники. Основним переносником фітоплазмозу Aster Yellows на соняшнику є цикадки і листоблішки.

На інших сільськогосподарських культурах також є фітоплазмози. Як приклад можна навести здуття стебел ріпаку, стовбур кукурудзи,  дрібноплідність томатів.

Чи лікується ця хвороба? На жаль, поки що надійних і перевірених методів немає. Для профілактики хвороби важливі здоровий насіннєвий матеріал і наявність генетичної стійкості до хвороби, контроль розвитку бур’янів (в т.ч. обкошування країв полів), а також надзвичайно важливим є контроль розвитку комах-переносників. Сільгосптоваровиробники значних втрат урожаю при філодії не відзначають. Спотворені квітки не обов’язково стануть стерильними. Незважаючи на значні зміни у їхній будові, ще є шанс запліднення і формування насіння.