Дайджест податкових новин вересня

Дата: 05.09.2013 17:05

Трансферне ціноутворення

Із 01.09.13 р. діють зміни в частині трансфертного ціноутворення, унесені до Податкового кодексу (далі – ПК). Трансфертне ціноутворення застосовується до контрольованих операцій. Новою редакцією ст. 39 ПК визначено, зокрема: перелік осіб, які для цілей трансфертного ціноутворення є пов`язаними особами, принципи трансфертного ціноутворення, перелік контрольованих операцій і методи визначення ціни в таких операціях; порядок здійснення податкового контролю за визначенням цін у контрольованих операціях тощо. Із 01.09.13 р. при розрахунку сум доходів і витрат у звичайних (неконтрольованих операціях) платники податків звичайну ціну не застосовують. Запроваджується новий різновид перевірок – перевірка трансфертного ціноутворення, названо підстави для її проведення. Із 01.09.13 р. по 01.09.14 р. розмір штрафу за порушення норм ст. 39 ПК становить 1 грн. Проте за неподання до Міндоходів звіту про проведені протягом року контрольовані операції встановлено штраф у розмірі 5 % загальної суми контрольованих операцій платника податків; а за неподання документації за контрольованими операціями, яку передбачено пп. 39.4.8 ПК, – у розмірі 100 мінімальних зарплат (Закон України від 04.07.13 р. № 408-VII ).
Екологічний податок за утилізацію транспортних засобів
Із 01.09.13 р. запроваджується екологічний податок за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів (далі – ТЗ). Платниками цього податку є: імпортери ТЗ або кузовів до них; вітчизняні виробники ТЗ, які продають ТЗ на внутрішньому ринку; покупці ТЗ у неплатників податку. Установлено ставки податку (для легкових автомобілів і кузовів до них – 5 500 грн., для автобусів, вантажних і спеціальних автомобілів – 11 000 грн.) і коефіцієнти до них. Податкові зобов`язання виникають: у імпортерів – на дату оформлення митної декларації; виробників – на дату реалізації ТЗ; покупців у неплатників податку – на дату подання до ДАІ заяви про перереєстрацію ТЗ (Закон України від 04.07.13 р. № 422-VII ).
Акцизні марки нового зразка
Із 01.09.13 р. алкогольні напої та тютюнові вироби обклеюватимуться акцизними марками нового зразка. Розмір плати за одну марку для алкогольних напоїв становить 0,27 грн. (замість 0,103 за одну марку попереднього зразка), для тютюнових виробів – 0,142 грн. (замість 0,055) (постанова КМУ від 13.03.13 р. № 188).
Гранична сума готівкових розрахунків
Із 01.09.13 р. гранична сума готівкових розрахунків протягом одного дня становить: між підприємствами (підприємцями) – 10 000 грн.; між звичайною фізичною особою і підприємством (підприємцем) за товари (роботи, послуги) – 150 000 грн. Для розрахунку фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, що належать до нотаріального посвідчення, гранична сума становить 150 000 грн. Для проведення розрахунків на суму вище 150 000 грн. фізичні особи можуть перераховувати гроші зі свого поточного рахунка на інший рахунок, вносити та/або перераховувати гроші на поточні рахунки (у т. ч. у депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у гривнях). Із 01.09.13 р. дотримуватися зазначених обмежень необхідно при будь-яких розрахунках за участю фізичних осіб – незалежно від дати укладення договору, за яким здійснюються розрахунки ( постанова Правління НБУ від 06.06.13 р. № 210, лист НБУ від 16.08.13 р. № 11-116/2874/10064).