ПОВНОВАЖЕННЯ НОТАРІУСІВ

Дата: 18.02.2016 11:23

Визначною подією у взаємовідносинах держава-нотаріат стало підписання 13 грудня Президентом України змін до законодавства, що стосуються реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і реєстрації бізнесу.
Понад 20 мли українців звертались щороку до Міністерства юстиції за сервісами, починаючи від народження і закінчуючи реєстрацією квартири чи бізнесу. Тепер низку повноважень, від яких відмовився Мін’юст, виконуватимуть нотаріуси.
Згідно зі змінами, нотаріуси стали повноправними реєстраторами без будь-яких обмежень щодо реєстрації бізнесу та реєстрації прав на нерухоме майно. Такий крок показує довіру парламенту та президента нотаріусам. Тобто нотаріуси - це дійсно професіонали, які довели, що вони можуть достойно нести свою професію та надавати якісні й доступні послуги для наших громадян».
Перелік змін до законодавства в контексті демонополізації та децентралізації щодо прав нотаріусів у процедурі реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і реєстрації бізнесу, що діють з 01.01.2016 р. відбудеться:
скорочення проведення державної реєстрації з 15 до 5 робочих днів; запровадження принципу екстериторіальності стосовно інших державних реєстраторів у межах території України по бізнесу та в межах області по нерухомому майну;
скасування процедури видачі свідоцтв про право власності на нерухоме майно, яка була складовою державної реєстрації та, як наслідок, можливість укладання договорів на підставі даних реєстру;
встановлення диференційованого підходу до сплати адміністративного збору - залежно від строків проведення державної реєстрації;
подання та отримання документів за результатом державної реєстрації в
електронній формі.
Оновленою справою для нотаріусів, буде робота у сфері державної реєстрації бізнесу. За новим законодавством вводяться наступні зміни:
скасування процедури підтвердження юридичною особою відомостей про себе (на сьогодні для підтвердження юридичними особами подано близько 300 тис. реєстраційних карток);
запровадження принципу екстериторіальності в межах території України; уніфікація процедур реєстрації бізнесу та громадських формувань, створення
єдиного реєстру з 01.01.2017 р.;
подання та отримання документів за результатом державної реєстрації в
електронній формі.
Щодо питання фінансового забезпечення діяльності нотаріусів, з 01.01.2016 р. нотаріуси за державну реєстрацію у сферах реєстрації прав на нерухомість та бізнесу отримуватимуть 60% від адміністративного збору.