Процедура позбавлення батьківських прав

Дата: 22.10.2017 12:49

Останнім часом до відділу Тульчинське бюро правової допомоги звертаються громадяни району з запитанням: як позбавити батьківських прав батька або матір за невиконання вимог законодавства України щодо утримання та виховання дитини.
Взагалі, позбавлення батьківських прав це складна процедура, яка здійснюється тільки у суді уповноваженими органами. Законодавством України не передбачається можливість самостійно відмовитися від батьківських зобов'язань. І батько, і мати рівні перед Сімейним кодексом України і несуть однакову відповідальність стосовно своїх дітей. Через це в кожного з батьків існують свої обов'язки щодо виховання й взаємовідносин зі своїми дітьми. Коли ці права якимось чином порушуються, тоді й з'являється можливість позбавити прав на дитину.
Отже, хто може подавати позов до суду про позбавлення батьківських прав? Це можуть бути:
· органи опіки та піклування;
· один із двох батьків;
· опікун;
· піклувальник;
· прокурор;
· дитина, якій виповнилося 14 років і більше.
Найчастіше, на практиці, багато матерів користуються шансом подачі позову, щоб остаточно позбавити батьківських прав колишнього чоловіка (наприклад, у тому випадку, якщо мати з дитиною мають намір виїхати за кордон, але батько не дає своєї згоди на виїзд дитини).
Які ж існують підстави для позбавлення батьківських прав?
Підстав для позбавлення батьківських прав існує багато, і всі вони докладно описані в Сімейному кодексі України. З основних причин позбавлення прав можна виділити такі:
· відмова одного з батьків (або обох) без вагомих причин забрати свою дитину з пологового будинку або іншого лікувального закладу;
· жорстоке поводження (не тільки фізичне, але й психічне насильство, що може завдати непоправної шкоди здоров'ю й душевному стану дитини);
· відхилення від прямих батьківських обов'язків (систематична невиплата аліментів, відсутність турботи);
· один з батьків або батько й мати разом були засуджені за навмисний злочин стосовно своєї дитини;
· у родині, де є дитина, переважає алкоголізм або наркоманія;
· експлуатація дитини в корисливих цілях;
· байдуже ставлення до прав дитини;
· інші причини, які можуть яким-небудь чином нашкодити дитині.
Підтвердження підстав для позбавлення батьківських прав.
· складений акт обстеження місця проживання дитини;
· письмовий висновок органів опіки;
· свідки з навчального й медичного закладу, які підтвердять відсутність участі одного з батьків у вихованні й житті дитини;
· папери, що свідчать про аліментну заборгованість;
· висновки лікарів, які підтверджують залежність одного з батьків від наркотиків або алкоголю;
· будь-які підтвердження про здійснення якого-небудь злочину стосовно дитини.
Порядок звернення до суду.
Послідовність дій:
1. Зернення до органів опіки. Ці органи повинні пред'явити в суд письмовий висновок про можливість позбавлення прав. Рекомендується заздалегідь звертатися в подібну установу за місцем проживання й з'ясовувати дійсну ситуацію з батьком або матір'ю.
2. Складання позову. У цій заяві необхідно викласти детальну інформацію про конкретну ситуацію з батьком або матір’ю, вказати можливі причини, чому ви хочете позбавити чоловіка (дружину) батьківських прав.
3. Подача позову. У суд позовна заява подається вже разом з усіма підготовленими доказами.
4. Судовий розгляд позовної заяви про позбавлення батьківських прав.
Наслідки позбавлення батьківських прав?
Батько чи мати втрачають зв'язок з дитиною, а також всі батьківські права й обов'язки стосовно неї, у тому числі й всяку можливість брати участь у процесі виховання.
Якщо у громадян виникають питання з цього приводу вони можуть звертатися за відповідними консультаціями до відділу Тульчинське бюро правової допомоги, що знаходиться за адресою м. Тульчин, вул. Миколи Леонтовича, 47; тел. (04335) 2-10-63; 0961756236.
Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги - 0-800-213-103, за яким кожен може отримати необхідну інформацію щодо надання правової допомоги.