Законодавчі зміни у сфері загальнообов’язкового державного пенсійного страхування

Дата: 24.01.2017 15:38

З 1 січня 2017 року набрали чинності законодавчі зміни до деяких нормативно-правових актів у сфері загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Набрав чинності Закон України від 06.12.2016 № 1774-VIIІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” (далі - Закон № 1774), яким, зокрема внесено зміни до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (далі - Закон № 2464).
Встановлено, що у разі виявлення за результатами аналізу даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування недостовірних відомостей про застрахованих осіб Пенсійний фонд України та його територіальні органи мають право вимагати від платників єдиного внеску інформацію про ці відомості та усунення порушень.
Інформація з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування використовується також для виявлення фактів використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю з додержанням вимог Закону України «Про інформацію» (стаття 17 Закону № 2464).
Між Пенсійним фондом України, Державною фіскальною службою України та Державною службою України з питань праці здійснюється обмін інформацією про відомості, що містять ознаки використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю.
Набрав чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», яким установлено в 2017 році:
прожитковий мінімум в розрахунку на місяць для працездатних осіб: з 1 січня 2017 року -1600 грн., з 1 травня -1684 гри., з 1 грудня - 1762грн.;
мінімальну заробітну плату: з 1 січня 2017 року - 3200 грн.
У зв’язку з цим, максимальна величина бази нарахування єдиного внеску, яка дорівнює двадцяти п’яти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом (пункт 4 частини першої статті 1 Закону № 2464) складатиме:
з 01 січня 2017 року - 40000 грн. (25 х 1600 грн.);
з 01 травня 2017 року - 42100 грн. (25 х 1684 грн.);
з 01 грудня 2017 року - 44050 грн. (25 х 1762 грн.).
Мінімальний страховий внесок з урахуванням положень статті 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та частини п’ятої статті 8 Закону № 2464 згідно якої єдиний внесок для всіх платників єдиного внеску (крім пільгових категорій) встановлено у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску, у 2017 році складатиме 704 грн. на місяць (3200 грн х 22 відсотки).
Слід відмітити, що у 2017 році підприємці „єдинники” І групи отримали пільгу. Вони можуть сплачувати ЄСВ „за себе” на рівні 0,5 мінімального страхового внеску (352 грн.). При цьому, до страхового стажу для нарахування пенсій такі місяці будуть враховуватися пропорційно сплаченому ЄСВ.
Пенсіонери-підприємці, незалежно від обраної ними системи оподаткування, звільняються від сплати ЄСВ за себе.
Згідно статті 10 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» надходження від сплати зборів на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, належать до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2017 рік.
Пунктом 8 статті 4 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» об'єкт для сплати збору з операцій набуття права власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, встановлено у відсотках від вартості автомобіля, а саме:
3 відсотки - якщо вартість легкового автомобіля не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;
4 відсотки - якщо вартість легкового автомобіля перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року;
5 відсотків - якщо вартість легкового автомобіля перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року.
Таким чином у 2017 році з вартості автомобіля, яка не перевищує 264000 грн. збір сплачується у розмірі 3%, з вартості, що перевищує 264000 грн., але не перевищує 464000 грн. - 4 відсотка, з вартості, що перевищує 464000 грн. - 5 відсотків.
Законом України від 20.12.2016 № 1791-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» відмінено сплату збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з операцій з купівлі іноземної валюти у готівковій формі фізичними особами.
З 1 січня 2017 року також набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1015 «Про внесення змін до пункту 1 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 р. № 675», якою змінено розподіл єдиного внску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування.