ТУЛЬЧИНСЬКА РАЙОННА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
Вінницька область
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Порядок направлення віруючих громадян на альтернативну (невійськову) службу замість строкової військової служби

Про порядок направлення віруючих громадян на альтернативну (невійськову) службу замість строкової військової служби

1. Нормативно-правові акти :

- Конституція України (ч. 4 статті 35);

- Закон України «Про альтернативну (невійськову) службу» від 12 грудня 1991 року №1975-XII (далі – Закон);

- Закон України «Про військовий обов’язок та військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-XII;

- Положення про порядок проходження альтернативної (невійськової) служби, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження нормативно-правових актів щодо застосування Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» від 10.11.1999 року № 2066 (далі – Положення).

2. Хто підлягає призову на строкову військову службу?

Відповідно до ч. 1 статті 15 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу. Такі особи називаються громадянами призовного віку.

3. Хто має право на альтернативну (невійськову) службу?

Громадяни України, які відповідають усім наступним вимогам:

 1. підлягають призову на строкову військову службу;
 2. мають релігійні переконання, які не дозволяють виконання військового обов'язку;
 3. належать до релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю, – як зареєстрованих, так і тих, що діють без реєстрації статуту (перелік таких організацій затверджений Постановою Кабміну від 10.11.1999 року № 2066);
 4. документально підтвердили істинність своїх переконань (довідка релігійної організації, наявність релігійної освіти чи певного духовного сану, інші документи);
 5. щодо яких відповідною комісією місцевої державної адміністрації прийнято рішення про направлення на альтернативну (невійськову) службу замість проходження строкової військової служби.

4. Який порядок направлення на альтернативну (невійськову) службу?

Етап 1. Особа призовного віку, яка бажає проходити альтернативну (невійськову) службу, подає до управління соціального захисту населення Тульчинської районної державної адміністрації (далі – УСЗН) письмову заяву (зразок заяви додається).

До заяви додаються документи, підтверджують істинність релігійних переконань призовника, копія документа про освіту, довідка про склад сім'ї та довідка з місця роботи або навчання (пункт 5 Положення). Така заява розглядається УСЗН протягом календарного місяця (стаття 11 Закону).

Етап 2. Громадянин, щодо якого УСЗН прийняло позитивне рішення про направлення на альтернативну (невійськову) службу, повинен звернутися протягом п'яти календарних днів до військового комісаріату, в якому він перебуває на військовому обліку (пункт 16 Положення).

Етап 3. Призовник на загальних засадах має пройти призовну комісію, яка вирішує питання про його придатність до військової служби. У разі прийняття нею рішення щодо призову віруючої особи на строкову військову службу, військовий комісаріат протягом п’яти календарних днів повідомляє УСЗН про рішення призовної комісії.

Етап 4. Громадянин, який визнаний призовною комісією придатним до військової служби, протягом п’яти календарних днів після проходження призовної комісії повинен звернутися до УСЗН, так як на альтернативну службу направляються лише ті громадяни, які підлягають призову на строкову військову службу (стаття 12 Закону, пункт 17 Положення). Тобто визнання непридатним до військової служби звільняє також і від необхідності проходити альтернативну (невійськову) службу.

Етап 5. Протягом періоду проведення призову на строкову військову службу з урахуванням рішення призовної комісії УСЗН приймає рішення про конкретне місце проходження віруючим громадянином альтернативної служби. На підставі розпорядження голови райдержадміністрації громадянину видається направлення для проходження альтернативної служби встановленої форми (пункт 18 Положення).

5. Протягом якого строку призовник повинен подати заяву про направлення на альтернативну (невійськову) службу?

Щоб скористатися конституційним правом заміни військового обов’язку альтернативною (невійськовою) службою призовник після взяття на військовий облік, але не пізніше ніж за 2 місяці до початку встановленого законодавством періоду проведення призову на строкову військову службу, має звернутися з відповідною заявою до структурного підрозділу місцевої держадміністрації (стаття 9 Закону).

Частиною шостою статті 15 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» визначено, що строки проведення призову громадян України на строкову військову службу на наступний рік визначаються Указом Президента України, який публікується в засобах масової інформації не пізніше як за місяць до закінчення поточного року.

Тобто крайній термін завершується за два місяці до дати початку призову громадян на строкову військову службу, яка щороку визначається в Указі Президента України.

6. Особливості направлення на альтернативну службу під час чергового призову.

Час початку призову важливий для того, щоб віруючі з відповідними релігійними переконаннями могли завчасно подати заяву про бажання проходити альтернативну (невійськову) службу. Відповідно, в Указах Президента України встановлюється, що черговий призов громадян на строкову військову службу проводиться навесні та восени.

Варто звернути увагу на те, що відповідно до пункту 6 Положення, у разі порушення громадянином установленого строку подання заяви у ній мають бути зазначені причини її несвоєчасного подання.

7. Який строк проходження альтернативної (невійськової) служби?

Відповідно до статті 6 Закону строк альтернативної служби у півтори рази перевищує строк проходження військової служби. Загальні строки військової служби встановлені у статті 23 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу».

Таким чином, загальний строк проходження альтернативної служби становить 27 місяців. Водночас, для осіб з вищою освітою (спеціаліст, магістр) цей строк становить 18 місяців.

8. Де має проходити альтернативна (невійськова) служба?

Віруючі громадяни проходять альтернативну службу на підприємствах, в установах, організаціях, що перебувають у державній, комунальній власності, діяльність яких у першу чергу пов’язана із соціальним захистом населення, охороною здоров’я, захистом довкілля, будівництвом, житлово-комунальним та сільським господарством (стаття 5 Закону). У будь-якому випадку така служба не повинна бути пов’язана з використанням зброї, носінням військової форми та виконанням наказів військових.

По питанням направлення на альтернативну ( невійськову службу) звертатись до управління соціального захисту населення Тульчинської райдержадміністрації: м. Тульчин, вул. Миколи Леонтовича, кабінети 208, 402 або за телефоном 2-22-45, 2-17-02.

Додаток

Зразок заяви

________________________________________

________________________________________

(найменування структурного підрозділу місцевої державної адміністрації у справах альтернативної служби за місцем проживання)

______________________________________,

(прізвище, ім’я, по батькові в родовому відмінку)

який проживає за адресою:_____________________

______________________________________

Тел.: _____________________________

зАЯВА

Про заміну військової строкової служби

альтернативною (невійськовою) службою

у зв’язку з релігійними переконаннями

На підставі ч. 4 статті 35 Конституції України та Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» звертаюся до Вас із заявою про заміну військової строкової служби альтернативною (невійськовою) службою у зв’язку з моїми релігійними переконаннями, які унеможливлюють виконання військового обов’язку.

З «__» ___________ року я перебуваю на обліку військовозобов’язаних за місцем проживання. Копія посвідчення про приписку до призовної дільниці додається.

Водночас, з _______ року я є членом релігійної громади «____________ __________________________________________________», яка зареєстрована відповідно до законодавства України від «__» _________ року, та прийняв водне хрещення ________ року, що підтверджується відповідною довідкою (додається).

За своїм віровченням та зареєстрованим статутом релігійна громада, до якої я належу, відноситься до ____________________________________.

(найменування віровчення, яке не допускає користування зброєю, відповідно до Постанови КМУ від 10 листопада 1999 року №2066)

Віровчення релігійної громади закликає не використовувати зброю проти інших людей та не бути співучасником вбивства людей, що унеможливлює мною виконання військового обов’язку.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 10 листопада 1999 року №2066 за своїм віровченням релігійна громада, до якої я належу, знаходяться у «Переліку релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю».

Враховуючи викладене, керуючись ч. 4 статті 35 Конституції України та ч. 1 статті 9 Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу»,

ПРОШУ:

1. Звільнити мене від проходження строкової військової служби та вирішити питання про направлення на альтернативну (невійськову) службу.

2. Про дату розгляду заяви відповідним структурним підрозділом прошу повідомити мене, в установленому законодавством порядку, у тому числі телефонним зв’язком.

Додатки:

 1. Копії паспорта та індифікаційного коду;
 2. Копія військового квитка;
 3. Копія документа про освіту;
 4. Довідка про склад сім’ї;
 5. Довідка з місця роботи або навчання;
 6. Довідка з релігійної громади.

З повагою,

________________ _______________________ _________________

(дата) (підпис) (П.І.Б.)

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь