Сьогодні, роковини початку розстрілів української інтелігенції в урочищі Сандармох

Дата: 27.10.2020 11:40

Саме там, у Карелії, 1937 року були розстріляні відомі діячі культури, так звані «українські буржуазні націоналісти».
Сьогодні, 27 жовтня, українці згадують і вшановують пам’ять жертв масових розстрілів інтелігенції в урочищі Сандармох в Медвеж'єгорському районі російської Карелії. 83 роки тому там почалися розстріли, які стали символом Великого терору. Ці масові розправи приурочили до 20-річчя так званої Жовтневої революції.

Урочище Сандармох було спеціальною територією, яка використовувалася органами НКВД для проведення Великого сталінського терору, так званої «чистки» суспільства від об’єктів, непридатних для будівництва комунізму. За оцінками дослідників, у Сандармосі знайшли свій останній притулок загалом понад 9500 осіб 58 національностей, серед яких — більше 300 українців.

На український теренах захисників національної культури, вбитих у карельському урочищі, називають «розстріляним Відродженням».

Серед убитих сотні вихідців з України, зокрема митці: Лесь Курбас, Микола Куліш, Микола Зеров, Марко Вороний, Валер'ян Підмогильний, Мирослав Ірчан, професори-історики Олександр Бадан-Яворенко, Сергій Грушевський, Володимир Чехівський, письменник та міністр освіти УНР Антін Крушельницький.