Що змінилося у законі про ЄСВ у зв’язку з прийняттям закону про пенсійну реформу

Дата: 24.10.2017 10:23

1. З 01.01.2018 р. зміниться межа нарахування ЄСВ
2 .Врегулювання проблеми зі сплатою ЄСВ фермерським господарством
3. Внесено зміни до порядку сплати та звітування самозайнятими особами
4 .Зміни в порядку нарахування лікарняних та декретних
11 жовтня, набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій». Крім змін у порядку виплати пенсій, він вносить зміни до порядку нарахування ЄСВ і оплати лікарняних
З 01.01.2018 р. зміниться межа нарахування ЄСВ
Наразі максимальна величина бази нарахування ЄСВ на місяць дорівнює 25 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
З 01.01.2018 року вона становитиме 15 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Нагадаємо, що проектом Держбюджету-2018 передбачено встановлення з 1 січня 2018 р. мінімальної зарплати у розмірі 3723 гривень. У такому разі максимальна база нарахування ЄСВ становитиме 3723 X 15=55 845 грн.
Тобто якщо б зміни не вносилися, то він становив би 1762 х 25 = 44050 грн. Як бачимо, вже в січні 2018 року база нарахування ЄСВ зростає більш як на 10 тис. грн.
І це стосуватиметься не лише доходів працівників, а й доходів підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.
Врегулювання проблеми зі сплатою ЄСВ фермерським господарством
До цього у 2017 році члени фермерського господарства мали право сплачувати ЄСВ добровільно. Тепер їх внесено до обов’язкових платників ЄСВ (шляхом додавання до ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ нового пп. 5-1). При цьому база нарахування ЄСВ в них буде така ж, як і для підприємців на загальній системі оподаткування - сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО. Сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
Однак, як і підприємці, так і члени фермерського господарства, звільняються від сплати за себе ЄСВ, якщо вони:
  • отримують пенсію за віком,
  • є особами з інвалідністю
  • або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону №1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Новий пункт 5-1 (а отже, і новий вид платників ЄСВ – члени фермерських господарств) з’явиться у Законі про ЄСВ з 01.01.2018 р. Також й норми, які регулюють порядок їх обліку (зміни у статті 5), їх обов’язки (зміни у статті 6) та базу нарахування за них ЄСВ (зміни у статті 7), сам порядок обчислення ними ЄСВ (зміни до статті 9) наберуть чинності з 01.01.2018 року.
Внесено зміни до порядку сплати та звітування самозайнятими особами
Для підприємців на загальній системі оподаткування та для осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, які сплачують ЄСВ, виходячи з фактично отриманого оподаткованого доходу (тобто з різниці між доходами та витратами) максимальна величина доходу, на який ЄСВ нараховується, збільшилася. Але знову ж таки вона починає діяти з 01.01.2018 року. Якщо такі особи не отримують у певному місяці оподаткований дохід, вони, як і раніше, зобов’язані сплачувати ЄСВ хоча б на мінімальному рівні. Мінімальний страховий внесок для них не змінився і становить до кінця 2017 року 704 грн (3200 х 22%).
Підприємці II-III груп єдиного податку самостійно визначають базу нарахування ЄСВ – не більше максимальної та не менше за мінімальну. Тому і для них мінімальний страховий внесок, як і раніше, становить 704 грн (більше сплачується за бажанням).
Неприємний сюрприз чекає на підприємців-"єдинників" I групи. З п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону з ЄСВ зник абзац, яким для них встановлювався спеціальний розмір мінімального страхового внеску. З 01.01.2017 року він становив 0,5 базового мінімального страхового внеску: 352 грн (3200 х 0,5 х 22%). З 01.01.2018 р. таким підприємцям доведеться сплачувати повний мінімальний страховий внесок (22% від мінімальної зарплати). Якщо виходити із цифр проекту Держбюджету-2018, то у січні 2018 року цей показник становитиме 3723 х 22% = 819,06 грн.
Змінився з 01.01.2018 р. і граничний строк сплати ЄСВ (для членів фермерського господарства він встановлений вперше). Тепер кожна самозайнята особа (як підприємець, так і особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність) зобов’язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок!
Зміни в порядку нарахування лікарняних та декретних
Лікарняні тепер мають компенсувати за період втрати працездатності не лише втрату заробітної плати, а й втрату доходу самозайнятої особи, винагороди за договором ЦПХ або доходу члена фермерського господарства, визначено у ст. 18 Закону № 1105:
  • осіб, які працюють за договорами ЦПХ;
  • підприємців;
  • осіб, які провадять незалежну професійну діяльність;
  • членів фермерського господарства.
Набрали чинності ці зміни з 11.10.2017 р.!