Участь в онлайн-конференції на тему: «Досвід децентралізації  та реформа освіти в Польщі»

Дата: 02.06.2021 14:31

2 червня 2021 року за ініціативи громадської організації «Автомайдан «Вінниччина» за підтримки Вінницької обласної державної адміністрації відбулося засідання круглого столу  на тему «Досвід децентралізації  та реформа освіти в Польщі» за участю екс-віце-міністра національної освіти у Польщі Кшиштофа Становскі в режимі онлайн-конференції.

Учасником вищезазначеного заходу був Сергій Чепернатий, заступник голови Тульчинської районної державної адміністрації.

З 1 січня 2021 року освітні заклади та установи, які фінансувалися з районного рівня, перейшли до територіальних громад. У процесі забезпечення їх функціонування  виникає чимало запитань та проблем, для вирішення яких може бути корисним  досвід інших країн, які звершили реформу децентралізації.

Кшиштоф Становскі у своєму виступі торкнувся ряду аспектів реформи у Польщі:

• історії становлення системи сучасної освіти своєї країни, починаючи з 1990 року, процесів передачі компетенцій та фінансових чинників закладів освіти громадам;
  • наступний етап реформ: зміна організації навчання – початкова школа, гімназія, ліцей;
  • подолання прірви у якості освіти сільського та міського учнівського контингенту;
  • чіткий розподіл обов’язків між державою, місцевим самоврядуванням, дирекцією школи та самим учителем.

Учасникам круглого столу було донесено ключові моменти реформи: фінансові зносини у закладах освіти, нові методи навчання, нові аспекти моніторингу та нагляду, вимоги до інклюзивного навчання, рівні можливості для студентів з провінції та інтеграція, роль самоврядування, батьків; відсутність підготовки до навчання впродовж життя.

Проаналізовано успішні складові реформи освіти Польщі в цілому, яка насьогодні, за оцінками незалежної експертизи, посідає 10 місце у світі.

Важливим питанням освіти є особливості та об’єми дистанційного навчання.

Досвід польських колег дійсно унікальний та використання його елементів стане в нагоді фахівцям у галузі освіти Вінниччини.