Володимир Зеленський: Маємо берегти єдність попри будь-які особисті емоції та інтереси.

Дата: 07.02.2023 14:18

Маємо берегти єдність попри будь-які особисті емоції та інтереси. Єдність – це те, що дозволяє нам зараз зміцнювати суспільство, зміцнювати нашу державу й змінювати негативні тенденції нашої багатовікової історії. Що сильніша єдність, то більшою й швидшою буде наша перемога.

——

We must preserve unity despite any personal emotions and interests. Unity is what allows us now to strengthen society, strengthen our state and change the negative trends of our centuries-old history. The stronger the unity, the greater and faster will be our victory.

Photo: Pavlo Petrov, Kostiantyn Liberov and Vlada Liberova for the State Emergency Service of Ukraine, Sasha Maslov for Wsj, Kostiantyn Liberov and Vlada Liberova, Yevhen Titov, Gaelle Girbes, Danylo Pavlov, Niclas Hammarström for Expressen.