Володимир Зеленський: За будь-яких обставин, хоч би що відбувалося, українці продовжують дбати одне про одного

Дата: 07.05.2024 16:17

Наші рятувальники у різних регіонах України працюють цілодобово. Прибувають у будь-який час на місця обстрілів, ліквідовують наслідки ударів, розбирають завали, гасять пожежі, рятують людей, надають психологічну підтримку. Рятувати життя – це одна з найпочесніших місій. Дякую за вашу сміливість і самовідданість!

——

Ukrainians continue to take care of each other no matter what. Our rescuers in different regions of Ukraine work around the clock. They arrive at any time of the day at the sites of shelling, eliminate the consequences of the attacks, clear the rubble, extinguish fires, rescue people and provide psychological support. Saving lives is one of the most honorable missions. Thank you for your courage and commitment!

Photo: State Emergency Service of Ukraine, Sasha Maslov.