На Вінниччині відбулася регіональна конференція «Євроінтеграція України: роль місцевого самоврядування»
В області провели регіональну конференцію «Євроінтеграція України: роль місцевого самоврядування».
У заході взяли участь урядовці, народні депутати, радники із євроінтеграційних питань,представники Вінницької ОВА, голови громад Вінниччини та їх заступники.
Модератор конференції – народна депутатка України Ірина Борзова.
Під час панельних дискусій учасники обговорили роль місцевих органів влади в процесі інтеграції України до Європейського Союзу.
Звертаючись до присутніх, Ірина Борзова акцентувала, що органи місцевого самоврядування відіграють ключову роль.
«Саме на рівні місцевого самоврядування закладаються основи демократії, забезпечується розвиток економіки, культури, освіти, а також формується довіра між владою та людьми. Європейські принципи прозорості, верховенства права й партнерства починаються з місцевих громад». – зауважила Ірина Борзова.
Також народна депутатка України підкреслила, що багато громад вже демонструють надзвичайний успіх у налагодженні партнерства із містами-побратимами в Європі й спільній реалізації проєктів у сфері медицини, освіти, енергетики і культури.
«Ці ініціативи не лише зміцнюють зв'язки, але й відкривають нові перспективи для розвитку. Зараз маємо показати, що українці є сильним і відповідальним європейським народом. Бо процес євроінтеграції починається саме з нас, нашої готовності відкривати нові горизонти та будувати майбутнє. Разом ми зможемо зробити Україну сильною, успішною державою». –зазначила Ірина Борзова.
У відеозверненні Віце-премʼєр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України - Міністерка юстиції Ольга Стефанішина наголосила, що європейська інтеграція- це не лише пункт, який закріплений в Конституції, а й відображення волі українців, повернення до родини демократичних націй.
«Україна завжди була частиною європейської родини. Ми поступово наближаємось до членства в ЄС як найкращого інструменту обʼєднання, консенсусу і миру в Європі. Зараз затверджуємо переговорні напрямки нашого входження до ЄС. Це важка робота з імплементацією десятків тисяч актів. 2025 рік буде насичений не лише політичними подіями, повʼязаними з результатами політичних процесів в Європі і в США, а й процесом щодо нашого наближення до членства в ЄС». – підкреслила Ольга Стефанішина.
Перший заступник голови Верховної Ради України, член делегації України для участі у переговорах з Європейським Союзом щодо укладення Угоди про вступ України до ЄС Олександр Корнієнко відзначив, що необхідно якнайшвидше опанувати знання про проєкти регіонального вирівнювання, політику згуртованості ЄС, а також можливості регіональних і технічних проєктів.
«Засвоюйте інформацію, спілкуйтеся, задавайте питання, звертайтеся до нас за порадами. Будемо всі разом будувати цей простір можливостей для дуже цікавих і важливих проєктів, які будуть пов'язані з європейською інтеграцією». – додав Олександр Корнієнко.
Перша заступниця Начальника ОВА Наталя Заболотна зауважила, що проведення регіональної конференції, в черговий раз, підтверджує наш шлях до європейської інтеграції. За словами посадовиці, Вінницька область має 67 чинних угод міжнародного територіального співробітництва, 44 – з партнерами з країн Європейського Союзу. Зокрема, 6 угод з регіонами країн ЄС укладені Вінницькою обласною військовою адміністрацією.
«З початку повномасштабного вторгнення саме міста та регіони-партнери надали значну гуманітарну допомогу, прихистили наших діток в перші складні місяці і до цього часу запрошують до себе на відпочинок групи дітей поранених і загиблих військовослужбовців. З нашими хорватськими партнерами в минулому році започаткували співпрацю в галузі ветеранської політики». – зазначила Наталя Заболотна.
Також Перша заступниця Начальника ОВА акцентувала, що шлях європейської інтеграції означає не лише наближення нашої країни до стандартів ЄС, а й визнання нас повноправним членом великої європейської родини. І українські громади відіграють ключову роль в цьому процесі.
Народна депутатка України Юлія Овчинникова зазначила, що 80% політик Європейського Союзу реалізовуються саме на місцевому рівні. Крім цього, народна обраниця назвала п’ять базисів для європейського руху та розповіла, де шукати джерела інформації.
Під час панельної дискусії про участь міст та громад у євро інтеграційних процесах заступник Начальника ОВА Андрій Кавунець поділився власним досвідом роботи у громадському секторі, що передбачав взаємодію з представниками європейських країн. Також посадовець наголосив на важливості розвитку контактів і співпраці з країнами ЄС на рівні громад.
«Кожен контакт кожної територіальної громади – це крок нашого шляху до входження у Європейський Союз. Активна комунікація з представниками європейських громад з питань євроінтеграції, співпраця з бізнесом чи громадському секторі у різних галузях, участь у грантових конкурсах – все це ті можливості, якими варто користуватися представникам місцевого самоврядування, і які наближають нас до повноцінного членства. Ми з вами спільними діями рухаємо країну до Європейського Союзу!» - зауважив Андрій Кавунець.
У свою чергу, представники громад Вінниччини розповіли про свої кейси міжнародної співпраці. Міський голова Могилів-Подільського Генадій Глухманюк, в.о. Ладижинського міського голови Олександр Коломієць та заступник Гніванського міського голови Віталій Мазур поділилися досвідом налагоджування співпраці з громадами за кордоном та реалізації грантових проектів. Також зазначили про втілення культурних, освітніх і спортивних проектів за участі європейських партнерів.
«Як народ, ми давно зробили свій вибір – закріпили шлях до Європейської інтеграції. Але в умовах воєнного стану надзвичайно важливо було затвердити цей принцип і знайти підтримку з боку ЄС. Це, в першу чергу, і зробив Президент Володимир Зеленський та Уряд. Закликаю громади бути активними, дієвими й розширювати міжнародні партнерства у різних сферах!» - резюмувала Наталя Заболотна.