Розвиток розподіленої генерації - один із ключових напрямів зміцнення енергетичної незалежності регіону
На черговому засіданні Ради оборони Вінницької області, яке відбулося під головуванням Першої заступниці Начальника ОВА Наталі Заболотної, обговорено стратегічно важливі питання забезпечення енергетичної стабільності регіону в умовах постійних атак ворога на енергетичну інфраструктуру України. В центрі уваги шляхи зміцнення енергетичної незалежності регіону.
У засіданні взяли участь керівники області, представники структурних підрозділів ОВА, керівники енергетичних компаній, військові та представники ДСНС.
Як повідомила Наталя Заболотна, обласна військова адміністрація ініціювала створення енергетичного паспорта регіону, який став основою для оцінки енергетичного потенціалу області, визначення перспективних проєктів та шляхів розвитку нової генерації електроенергії. У ході досліджень встановлено, що в найближчі роки потужність нової генерації у Вінницькій області може зрости на 700 МВт.
Заступник Начальника обласної військової адміністрації Олександр Піщик підкреслив, що атаки ворога на енергетичну систему України спрямовані на дестабілізацію держави та створення кризових умов для громадян.
«Енергетична стабільність нашого регіону в умовах війни – це не просто питання комфорту, це питання життя. Наразі енергонезалежність є пріоритетом. Важливо, щоб інвестори і бізнес розуміли, що вони можуть впевнено вкладати свої кошти в будівництво альтернативних джерел генерації. І держава має сприяти їм в цьому. Це питання пошуку земельних ділянок. Це спрощення видачі технічних умов і самої процедури підключення. Наразі є компанії, які досліджують можливість будівництва вітрової генерації на території області. Її прогнозована потужність складає 500 МВт. Це можливості для великих і малих бізнесів будувати генеруючі станції різної потужності, в тому числі для забезпечення власних потреб», - зазначив Олександр Піщик.
Щодо реалізації стратегії розвитку розподіленої генерації доповів т.в.о. начальника Управління розвитку територій та інфраструктури ОВА Владислав Валендюк.
Зокрема він зосередився на важливості розвитку розподіленої генерації, яка є однією з основ забезпечення енергетичної стійкості країни, особливо в умовах постійних ризиків і викликів, що створює агресор.
Відповідно до стратегії розвитку розподіленої генерації, яку розробив і затвердив Кабінет Міністрів України, передбачається суттєве зміцнення об’єднаної енергетичної системи України та зниження її вразливості до зовнішніх впливів.
Завдяки ініціативам Президента Володимира Зеленського, Кабінету Міністрів України та комерційних банків, створено дієві фінансові інструменти для розвитку розподіленої генерації.
Зокрема для фізичних осіб передбачені програми пільгового кредитування на встановлення сонячних панелей і систем зберігання енергії. Для бізнесу доступні кредити із загальною вартістю до 25-29 мільйонів євро.
«Ці заходи є потужним стимулом для розвитку альтернативної енергетики, але їх реалізація можлива лише за умови тісної співпраці між владою, громадами, бізнесом та операторами розподілу електроенергії», - наголосив Владислав Валендюк.
В свою чергу генеральний директор АТ «Вінницяобленерго» Юрій Касіч повідомив, що Вінниччина була і залишається серед лідерів з розвитку малої розподіленої генерації. На сьогоднішній день в області існуюча мала генерація складає близько 360 МВтвстановленої потужності. Це сонячні електростанції, малі гідроелектростанції, це біогаз та газотурбінна установка потужністю 24 МВт, яка може працювати по тимчасовій схемі, а постійна схема буде реалізована до кінця цього року з відповідним фізичним захистом об'єкта, до якого ця генерація підключена.
В підсумку Юрій Касіч зазначив, що наразі потребує вирішення питання того, що майже вся наявна в області мала генерація може працювати тільки, коли паралельнопрацює об'єднана енергосистема України. Тобто такі об’єкти мають системне значення. Для забезпечення стабільного електропостачання в регіоні доцільно перевести станції малої розподіленої генерації в розряд місцевих для забезпечення живленням окремих територій області.