26 квітня – 32-а річниця Чорнобильської катастрофи

Дата: 18.04.2018 11:44

Наближається сумна дата в історії українського народу – 32 річниця Чорнобильської катастрофи, яка забрала та скалічила багато людських доль.
26 квітня 1986 року сталася найбільша техногенна аварія в історії людства: з різницею у дві секунди відбулись 2 вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС, в результаті яких сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря, склала 50 мільйонів кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж при вибуху бомби в Хіросімі в 1945 році.
На ліквідацію наслідків вибуху було мобілізовано 600 тисяч осіб. Вони винесли на своїх плечах основний тягар ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Їх назвали ліквідаторами. Але важко уявити, якими могли б бути наслідки якби не ліквідатори - Люди, які, без вагань та роздумів ризикували власним життям і здоров’ям, щоб вберегти націю, свою країну…
В районі проживає 4,3 тис. громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них 3376 дітей (з них 6 інвалідів), 671 учасник ліквідаційних робіт та потерпілих, в тому числі І категорії – 559чол. (в т.ч. ліквідатори І кат. – 55, потерпілі І кат - 504), ІІ категорії – 73чол. (в т.ч. ліквідатори ІІ кат. – 68, потерпілі ІІ кат – 5), ІІІ категорії –39 чол. (в т.ч. ліквідатори ІІІ кат. – 27 потерпілі ІІІ кат – 12), а також 212 вдів (вдівців) потерпілих І категорії.
Функціонує 2 громадські організації: «Ліквідатори Чорнобиля» та «Союз Чорнобиль України».
632 ліквідатори та потерпілих І та ІІ категорії отримали компенсацію вартості продуктів харчування у 2017 році на загальну суму – 3,4 млн.. грн. Станом на 15.04.2018року профінансовано харчування січня – квітня 2018 року на загальну суму 1002,0 тис. грн.
У 2017 році оздоровлено 94 ліквідатори та потерпілих І категорії у санаторно-курортних закладах на загальну суму 493,5 тис. грн., перебуває на черзі на оздоровлення в 2018 році 129 ліквідаторів та потерпілих І категорії , з них 5 оздоровились в санаторно-курортних закладах.
До 14 грудня - дня вшанування ліквідатора, виплачено одноразову грошову допомогу 212 вдовам померлих учасників ліквідації та потерпілих І категорії від наслідків аварії на ЧАЕС на суму 339,2 тис. грн.
На пільгове медичне забезпечення у 2017 році використано 447,6 тис. грн. з них по пільговому зубопротезуванню 55 чоловік на суму 58,0 тис. грн., медикаментами 596 чол. на суму 389,6 тис. грн.
В 2018 році на пільгове медичне забезпечення виділено 449,2 тис. грн., з них по пільговому зубопротезуванню 50,0 тис. грн., на медикаментозне забезпечення 399,2 тис. грн.
Станом на 13 квітня 2018 року пільговим зубопротезуванням забезпечено 7 чол. на суму 7,4 тис. грн., та медикаментами забезпечено 210 чол. на суму 73,9 тис. грн.
Всього за програмами соціального захисту громадян, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи у 2017 році використано – 3,8 млн.. грн., станом на 13.04.2018 року-1,2 млн. грн.
На проведення заходів, пов’язаних з відзначенням 32-х роковин Чорнобильської катастрофи, із районного бюджету та бюджетів Тульчинської та Шпиківської об’єднаних громад виділяються кошти для надання нецільової грошової допомоги ліквідаторам.
Сьогодні можна з впевненістю сказати, що питання соціального захисту постраждалого населення перебуває на контролі, як у голови районної державної адміністрації так і голови районної ради. Хоча, звичайно і не всі питання вдається вирішити на районному рівні, проте є надія, що у тісній співпраці усіх гілок влади та громадських організацій, нам вдасться максимально забезпечити усі державні гарантії, які задекларовані чинним законодавством, в першу чергу для ліквідаторів аварії на ЧАЕС.
І нині, ми всі схиляємо голови перед усіма, хто пішов тоді у ядерний вогонь, щоб зупинити ланцюгову реакцію смерті.
В такі дні, Вам шановні ліквідатори, хочеться побажати міцного здоров’я і шани від людей, життєвої наснаги і затишку в оселях, а іншим, хто на собі чи на своїх родинах відчув те страшне лихо під назвою Чорнобиль, бажаємо насамперед здоров’я ,злагоди та миру.