УВАГА! Африканська чума свиней поряд!
В Україні частішають випадки зараження свиней африканською чумою. Якщо раніше більше випадків зараження було у дикій природі, то зараз все частіше заражаються свійські тварини. А це загрожує знищенням поголів'я як у великих господарствах, так і у приватних дворах.
Станом на 9 листопада 2015 року випадки проявів африканської чуми виявлено в 9 областях України , в тому числі в тих, які межують з Вінниччиною: Одеська, Житомирська та Черкаська.
Найближче до Вінниччини джерело даного захворювання виникло в Одеській області (с. Кам`яне Савранського району), яке знаходиться на відстані 10 км від адміністративної межі з Бершадським районом Вінницької області, а відстань до найближчих населених пунктів нашої області становить всього 15-19 кілометрів.
Саме тому виникає необхідність інформування населення області щодо профілактики занесення збудника африканської чуми свиней.
Африканська чума свиней (АЧС) – особливо небезпечна вірусна хвороба домашніх і диких свиней, що характеризується швидким поширенням, високим ступенем смертності. Гине до 100% захворілих свиней.
Африканська чума свиней не становить небезпеки для здоров’я людей.
Лікарські засоби для профілактики і лікування АЧС на даний час відсутні.
Джерелом хвороби є хворі свині, які виділяють вірус з сечею, калом, витіканнями з носа та іншими виділеннями.
Передача захворювання здоровим тваринам може здійснюватися через заражені вірусом корми, підстилку, гній, трупи і продукти забою тварин (м'ясо, м'ясопродукти, кров).
Клінічні ознаки захворювання: від зараження до появи клінічних ознак проходить від 3 до 10 днів; у тварин підвищується температура тіла до 42 градусів, з’являються задуха, кашель, пропадає апетит, посилюється спрага, виникають напади блювоти і паралічу задніх кінцівок; на шкірі внутрішньої поверхні стегон, животі, шиї, біля основи вух, на п'ятачку і хвості стають помітні червоно - фіолетові плями.
Смерть настає протягом перших 5 днів, рідше пізніше.
Щоб уникнути виникнення і розповсюдження африканської чуми свиней необхідно дотримуватися таких заходів:
- утримувати свиней в закритих, надійно ізольованих приміщеннях;
- не допускати вигулу свиней та їх контакт з іншими тваринами чи сторонніми людьми;
- регулярно здійснювати очистку та дезінфекцію приміщень, у яких утримуються свині;
- проводити щоденний огляд свиней з метою своєчасного виявлення можливого захворювання тварин;
- не згодовувати свиням харчові відходи і відходи, отримані після забою інших тварин; робити утилізацію відходів у встановлених місцях;
- не купувати корми і кормові добавки невідомого походження у невстановлених торгових місцях (обов’язкові наявність документів, що підтверджують походження та безпеку кормів, наявність дозволу на торгівлю і т.ін.);
- не купувати живих свиней, м’ясо та м’ясопродукти у невстановлених для цього місцях та на стихійних ринках, без ветеринарних супровідних документів;
- забій тварин проводити лише після попереднього огляду спеціалістом державної ветеринарної служби;
- реалізовувати продукти забою свиней лише після проведення ветеринарно-санітарної експертизи;
- допускати ветеринарних лікарів на територію приватних подвір’їв для клінічного огляду свиней та проведення ветеринарно-санітарних заходів;
- при виявленні клінічних ознак захворювання або при виникненні підозри на захворювання, а також при загибелі свиней негайно повідомляти фахівцям ветеринарної служби;
- не допускати відвідування особистих подвір'їв сторонніми особами;
- постійно вести боротьбу з гризунами;
- не завозити свиней з інших регіонів без узгодження з державною ветеринарною службою району.
ШАНОВНІ ТУЛЬЧИНЦІ! ПАМ'ЯТАЙТЕ!
Виконання Вами цих рекомендацій спрямоване на попередження занесення збудника африканської чуми свиней на територію ваших подвір’їв зокрема та Вінницької області загалом, а також сприятиме попередженню значних економічних збитків.