Декретна відпустка не звільняє підприємця від необхідності сплати ЄСВ
Чинним законодавством не передбачено звільнення фізосіб - підприємців, які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами або доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку, від сплати єдиного соцвнеску
Тульчинське відділення Немирівської ОДПІ доводить до відома лист ДФС України від 03.10.2017 р. №2110/П/99-99-13-02-01-14/ІПК в якому фахівці нагадують, що платниками ЄСВ є, зокрема, фізичні особи - підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування.
Базою нарахування ЄСВ для таких платників є сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО. При цьому сума єдиного соцвнеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
З 2017 року якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, вони зобов’язані визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ. При цьому сума єдиного соцвнеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Відповідно до частини четвертої ст. 4 Закону №2464 особи, зазначені у п. 4 частини першої статті 4 (тобто фізособи-підприємці), звільняються від сплати за себе ЄСВ, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками ЄСВ виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Тобто, якщо фізособа - підприємець з 01.01.2017 р. застосовує загальну систему оподаткування і не є пенсіонером за віком або інвалідом, то вона не звільняється від обов’язку нараховувати, обчислювати та сплачувати ЄСВ на загальних підставах.
Крім цього, чинним законодавством не передбачено звільнення фізосіб - підприємців, які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами або доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку, від сплати єдиного внеску.