ОНОВЛЕНИЙ ЗВІТ ІЗ ЄСВ: ПРАКТИКА СКЛАДАННЯ запит-відповідь: із «гарячої лінії» 28.07.2015
Дата: 30.07.2015 09:15
Кількість переглядів: 444
Ставку не знижували:що з реквізитами 19 та 20 у шапці
Підприємство у звітному місяці не застосовує понижувального коефіцієнта. Чи потрібно в заголовній частині таблиці 1 Звіту з ЄСВ' заповнювати реквізити 19 "Середня заробітна плата за 2014рік " і 20 "Середньомісячна кількість застрахованих осіб за 2014 рік"?
Ні, реквізити 19 і 20 заголовної частини таблиці 1 Звіту з ЄСВ роботодавці заповнюють лише в разі застосування понижувального коефіцієнта щодо єдиного внеску. На цьому наголошує п. 6 р. II Порядку № 435.
Зарплата більше мінімалки: чи робити відмітку про неповний час
Працівники нашого підприємства трудяться за основним місцем роботи на умовах неповного робочого дня (за їхнім бажанням). Сума нарахованої зарплати кожного з них більша за розмір мінзарплати. Чи потрібно в реквізиті 24 таблиці 6 Звіту з ЄСВ ставити "1"?
У випадку, коли співробітник працює на умовах неповного робочого часу, у реквізиті 24 "Ознака неповного робочого часу" слід поставити цифру " 1" для підтвердження цього факту. При цьому неважливо, яку саме суму заробітної плати нарахували працівнику за місяць — більшу чи меншу за мінімальний розмір мінзарплати.
Зарплата перевищує мінімальну: чи є особливості в записах за основними працівниками й сумісниками
Як заповнити таблицю 6 Звіту з ЄСВ, а саме — реквізити 19 і 24 стосовно сумісників та осіб, які працюють за основним місцем роботи, якщо їхня зарплата перевищує розмір мінімалки?
Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов 'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів (форма №Д4), наведенийу додатку 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов 'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну України від 14.04.15 р. № 435 (далі - Порядок № 435). Якщо зарплата працівників перевищує розмір мінімалки (до 01.12.15 р. становить 1218 грн),то реквізит 19 "Сума різниці між розміром мінімальної заробітної плати та фактично нарахованою заробітною платою за місяць" таблиці 6 Звіту з ЄСВ не заповнюйте. Щодо реквізиту 24 "Ознака неповного робочого часу", цифру " 1" в ньому слід проставляти, лише коли працівник трудиться на умовах неповної зайнятості. Якщо ж особа працює в умовах повної зайнятості, то в реквізиті 24 записують цифру "0". При цьому в обох випадках неважливо — сумісник це чи працівник, який працює за основним місцем роботи.
Також зверніть увагу: заповнюючи реквізит 22 "Ознака наявності трудової книжки" цієї самої таблиці, указують цифру " 1", якщо мовиться про співробітників, які працюють за основним місцем роботи, а цифру "0" — коли йдеться про сумісників.
Як фіксувати середній заробіток мобілізованих
Який тип нарахувань (реквізит 9) зазначати в таблиці 6 Звіту з ЄСВ щодо сум середнього заробітку, нарахованого мобілізованим працівникам?
Аби відобразити у Звіті з ЄСВ компенсований із держбюджету середній заробіток працівникам, яких призвали на військову службу у зв'язку з мобілізацією, використовуйте код категорії застрахованої особи "48".
Якщо йдеться про суми середнього заробітку, які роботодавець не отримуватиме з бюджету як компенсаційні виплати, то їх відображають під кодом "47". Так, у Звіті з ЄСВ, зокрема за травень 2015 року, із кодом "47" слід показувати середній заробіток, якщо:
— по-перше, роботодавець вирішив не отримувати бюджетного відшкодування таких сум;
— по-друге, йдеться про середній заробіток, який працедавець зберігав працівнику понад один рік на підставі п. 4 ст. 119 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) — коли працівник, який підлягав демобілізації, продовжує військову службу за контрактом.
Однак з 11.06.15 р. ситуація з отриманням компенсації дещо змінилася. Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо питань соціального захисту громадян України, які проходять військову службу під час особливого періоду" від 14.05.15 р.№ 433-УІІІ відкоригував ст. 119 КЗпП. Тепер вона передбачає, що середній заробіток, який зберігається більше року за працівником, який підлягав демобілізації, але продовжує службу за контрактом, компенсуватимуть із бюджету. Як наслідок, надалі суми нарахованого такому працівникові середнього заробітку, за якими працедавець звертатиметься за відшкодуванням, проходитимуть з кодом " 48".
Загальний дохід місяця невідомий: як спрацьовує мінзарплатне правило
Як правильно нарахувати єдиний внесок і відобразити у Звіті з ЄСВ відпускні, нараховані в травні за червень 2015 р., якщо їхня сума менша ніж 1218 грн?
Оскільки в травні 2015 р. невідома загальна сума доходуяку нарахують працівнику в червні 2015 р., а сума відпускних — це лише частина такого червневого доходу, то єдиний внесок нараховують на фактичну суму таких відпускних. А коли по закінченні червня загальна сума нарахованих червневих відпускних і зарплати за червень 2015 р. не дотягнуть до мінімалки, роботодавець повинен нарахувати єдиний внесок за мінзарплатним правилом і відобразити це у звіті за місяць, у якому провели донарахування єдиного внеску, — за червень.
Суми відпускних відображають у Звіті з ЄСВ за той місяць, у якому їх нарахували, тобто у вашому випадку — травень 2015
р. До того ж фіксують їх в окремому рядку. У ньому записують:
— у реквізиті 9 — код категорії застрахованої особи (у загальному випадку — "1");
— у реквізиті 10 — код "10";
— у реквізиті 11 — місяць, на який припадають відпускні, тобто у вашому випадку -червень 2015 р.;
— у реквізитах 17 і 18 — суми відпускних, що припадають на відповідний місяць (у вашій ситуації — це червень 2015 р.);
— у реквізитах 20 і 21 — відповідно, суми утриманого й нарахованого єдиного внеску на відпускні.
А ось у таблиці 1 Звіту з ЄСВ сума відпускних збільшить у рядках 1.1, 2.1 і 4.1 показники суми нарахованої зарплати. У свою чергу, суми обчисленого з них єдиного внеску збільшать суми нарахованого й утриманого єдиного внеску, які відображають, відповідно, у рядках 3.1.1 —3.1.7 і 5.1.
Працівники знаходяться у відпустці по догляду або мобілізовані: чи включати їх до застрахованих
Чи потрібно включати до реквізиту "Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховані виплати" Звіту з ЄСВ працівників, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до трьох років, або мобілізовані?
До реквізиту "Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховані виплати" працівників, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у загальному випадку не включають. Проте можлива ситуація, коли працівниця, яка перебуває в зазначеній відпустці, скористалася своїм правом на працю і в період такої відпустки паралельно трудиться в цього самого роботодавця на умовах неповної зайнятості. У такому разі під час розрахунку показника, що має потрапити в реквізит "Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховані виплати", таку жінку враховують.
А ось працівників, призваних на військову службу у зв'язку з мобілізацією, на особливий період, яким роботодавець нараховує середню заробітну плату, включають під час розрахунку показника, що записують у зазначений реквізит.
Чи поширюється мінзарплатне правило на доходи пенсіонера
На підприємстві працює за основним місцем роботи на умовах неповної зайнятості пенсіонер. Чи потрібно нараховувати щодо нього єдиний внесок за мінзарплатним правилом, якщо фактичний розмір зарплати пенсіонера менший за мінімалку? Якщо так, то як правильно заповнити таблицю 6 Звіту з ЄСВ?
З приводу пенсіонера, який працює за основним місцем роботи в умовах неповної зайнятості й отримує зарплату в сумі, меншій ніж мінзарплата, єдиний внесок потрібно донараховувати за мінзарплатним правилом. А все тому, що Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.10 р. № 2464-VI не містить винятків щодо застосування цієї норми для згаданої категорії осіб.
Отже, заповнюючи таблицю 6 Звіту з ЄСВ, окрім інших обов'язкових реквізитів, слід заповнити реквізит 19 "Сума різниці між розміром мінімальної заробітної плати та фактично нарахованою заробітною платою за місяць".
Два договори на місяць: як заповнити таблицю 5
Наше підприємство уклало зі штатним працівником два цивільно-правові договори про виконання робіт. Час дії кожного з них: із 03.06.15р. по 08.06.15р. та з 12.06.15р. по 13.06.15р. Як заповнити таблицю 5 Звіту з ЄСВ?
Підприємству, що протягом звітного місяця уклало зі своїм працівником два цивільно-правові договори про виконання робіт, у таблиці 5 Звіту з ЄСВ у звітності за червень 2015 р. потрібно за ^кожним із таких договорів заповнити окремий рядок. Водночас у кожному з них зазначте таку інформацію:
— у реквізиті 6 проставте цифру " 1", якщо фіз-особа - громадянин України, "0" — якщо ні;
— у реквізиті 7 — цифру "З", яка означає, що йдеться про особу, яка виконує роботи за договорами цивільно-правового характеру;
— у реквізиті 8 запишіть цифру " 1", яка свідчитиме про те, що цивільно-правовий договір укладено з працівником;
— у реквізиті 9 зазначте реєстраційний номер облікової картки платника податків, що належить фізособі;
— у реквізиті 10 — прізвище, ім'я та по батькові фізособи;
— у реквізиті 11 — дату початку та закінчення цивільно-правових відносин за відповідним договором.
Як показати у Звіті неоплачувану відпустку
Частина наших працівників у травні 2015 р. була у відпустці за власний рахунок. Як щодо них нараховувати єдиний внесок і заповнити таблицю 6 Звіту з ЄСВ?
Механізм відображення доходів працівника за місяць, у якому він був у неоплачуваній відпустці, залежить від того, з яким випадком маємо справу:
1) відпустка припала на всі робочі дні місяця;
2) відпустка охопила не весь місяць, унаслідок чого в місяцях початку та/або закінчення цієї відпустки співробітнику нарахують зарплатні виплати.
Так, якщо працівник увесь місяць був у такій відпустці, відомості про нього потрібно відобразити в таблиці 6 Звіту з ЄСВ за цей місяць окремим рядком із зазначеним у ньому кодом категорії застрахованої особи (реквізиту 9). Окрім того, вважаємо, що слід заповнити і реквізит 11, у якому вказати відповідний місяць. У загальному випадку — код " 1". Далі слід заповнити реквізит 14, у якому вказати кількість календарних днів відпустки без збереження зарплати. У реквізиті 15 зазначте кількість днів перебування працівника в трудових відносинах (тобто кількість календарних днів у звітному місяці). Потім заповніть реквізити 22—25. Підкреслимо: у такому разі бази нарахування єдиного внеску немає, тож єдиний внесок за мінзарплатним правилом не нараховується. Відповідно, не потрібно заповнювати й реквізити 17—21. Оскільки в описаній ситуації будь-яких нарахувань працівнику не було, в таблиці 1 Звіту з ЄСВ стосовно згаданого працівника не потрібно відображати жодних сум. Однак під час заповнення заголовної частини таблиці 1 не забудьте врахувати такого співробітника.
А коли відпустка охопить не весь місяць, унаслідок чого в місяцях початку чи закінчення такої відпустки співробітнику нарахують зарплату, у таблиці 6 Звіту з ЄСВ в одному рядку, окрім щойно зазначених реквізитів, заповнюють реквізити 17—18 і 20—21. У них фіксують, відповідно, суми нарахованої зарплати, утримань і нарахувань із неї. Якщо ж сума нарахованої за такий місяць зарплати не дотягне до розміру мінімалки, роботодавцю доведеться донарахувати єдиний внесок на суму додаткової бази (різницю між мінімальним і фактично нарахованим розміром заршіати). Як наслідок, необхідно заповнити ще один рядок у таблиці 6 Звіту з ЄСВ. У ньому, зокрема у реквізиті 19, прописують таку різницю, а в реквізиті 21 — суму єдиного внеску, нарахованого на додаткову базу.
Якщо йдеться про відпустку без збереження зарплати через АТО, роботодавці за місяці, коли працівник перебував у такій відпустці, можуть не нараховувати єдиний внесок за мінзарплатним правилом. А код застрахованої особи для заповнення реквізиту 9 — "49".