Пенсія за вислугу років працівникам охорони здоров’я

Дата: 20.07.2015 11:19

Питання права на пенсію за вислугу років працівни­кам охорони здоров'я врегульовані:
  • законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсій­не забезпечення» .
  • Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабі­нету Міністрів України № 909 від 04.11.1993;
  • довідником кваліфікаційних професій працівників Ви­пуск 78 «Охорона здоров'я», затвердженим наказом Мі­ністерства охорони здоров'я України № 117 від 29.03.2002;
  • переліками закладів охорони здоров'я, лікарських, про­візорських посад і посад молодших спеціалістів з фарма­цевтичною освітою у закладах охорони здоров'я, затвер­дженими наказом Міністерства охорони здоров'я України № 385 від 28.10.2002.
Пенсії за вислугу років признача­ються у разі звільнення з роботи, яка дає право на цю пенсію. У разі зарахування після призначен­ня пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що настає за днем звільнен­ня з роботи (п. 2.4 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення / пере­рахунку пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страху­вання».
Пунктом «е» ст. 55 Закону № 1788 передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники охорони здоров'я при наявності спеціального стажу від 25 до 30 років на посадах, передбачених Переліком № 909. Зазна­ченою постановою передбачені лікарі та середній медич­ний персонал (незалежно від найменування посад) в лі­карняних закладах, лікувально-профілактичних закладах особливого типу, лікувально-трудових профілакторіях, амбулаторно-поліклінічних закладах, закладах швидкої та невідкладної медичної допомоги, закладах перели­вання крові, закладах охорони материнства і дитинства, санаторно-курортних закладах, установах з проведення лабораторних та інструментальних досліджень і випро­бувань Держсанепідслужби та територіальних органах Держсанепідслужби (щодо працівників, які не є держав­ними службовцями), діагностичних центрах.
Основним документом, що доводить стаж роботи є трудо­ва книжка.
Роботу за сумісництвом на посадах, передбачених Пере­ліком № 909, не зараховують до спеціального стажу.
Працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення незалежно від віку за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015-не менше 25 років та після цієї дати:
З 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року – не менше 25 років 6 місяців;
З 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року – не менше 26 років;
З 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року – не менше 26 років 6 місяців;
З 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року – не менше 27 років;
З 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року – не менше 27 років 6 місяців;
З 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року – не менше 28 років;
З 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року – не менше 28 років 6 місяців;
З 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року – не менше 29 років;
З 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року – не менше 29 років 6 місяців;
З 1 квітня 2024 року або після цієї дати – не менше 30 років.
  • Пільгове обчислення стажу роботи в деяких медич­них закладах
Ст. 24 Закону № 1058 передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених раніше чинним законодавством, окрім випадків, передбачених цим Законом.
Пільги щодо обчислення стажу роботи в деяких медичних закладах передбачені ст. 60 Закону № 1788. Так робота у лепрозорних і протичумних закладах, у закладах (відді­леннях) лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях), у патологоанатомічних і реанімаційних від­діленнях лікувальних закладів охорони здоров'я, а також у психіатричних закладах охорони здоров'я зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.
Право на пільгове обчислення стажу мають працівники незалежно від найменування посад.
При цьому період перебування осіб, які працюють у ви­щезгаданих закладах, у частково оплачуваній відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і в додатковій відпустці без збереження заробітної плати по догляду за дитиною до досягнення нею віку 6 років за­раховується до стажу роботи в одинарному розмірі.