Втрата працездатності внаслідок травматизму

Дата: 03.11.2021 16:24

Керуючись статистичними даними відносно нещасних випадків   невиробничого  характеру та  економічні втрати держави у зв’язку із загибеллю та травмуванням громадян у побуті, страховий експерт з охорони праці Немирівського відділення  управління  виконавчої дирекції ФСС України у Вінницькій області Пашенько С.М. навів такі дані:

1) масштаби смертності від нещасних випадків невиробничого характеру в Україні втричі вищі, ніж у країнах Європейського Союзу, інших розвинених країнах, у 60 разів більші, ніж на виробництві, а щорічні економічні витрати держави внаслідок травмування громадян в побуті перевищують 10 млрд. грн., що становить значну загрозу для національної безпеки в соціальній і економічній сферах та призводить до поглиблення демографічної кризи;

2) травматизм невиробничого характеру за масштабами, збитками, складністю та непередбачуваністю, за соціальною значущістю виявляється значно об’ємнішим і не менш складним порівняно з виробничим травматизмом.

Високий рівень невиробничого травматизму обумовлений:

- незадовільним соціально-економічним становищем, низьким прожитковим рівнем населення;

- недостатньою роботою відповідних органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, керівників підприємств та установ щодо його профілактики;

- низьким  рівнем  культури безпеки громадян, ігнорування ними деяких значних небезпек, неврегульованістю суспільних відносин у сфері профілактики травматизму невиробничого характеру;

- відсутністю кваліфікованих спеціалістів з питань профілактики травматизму невиробничого характеру;

- відсутністю державних програм з профілактики травматизму невиробничого характеру;

- недостатністю висвітлення у засобах масової інформації проблем безпеки життя людини;

- недосконалістю та невідповідністю системи нормативно-правового забезпечення, важливості проблеми захисту людини від ризиків травмування у невиробничий сфері та на відсутність чіткого розподілу повноважень центральних і місцевих органів виконавчої влади з питань профілактики травматизму невиробничого характеру.

Досягнення належного рівня безпеки людини у сфері, не пов’язаній з виробництвом, можливе лише за умови правового регулювання суспільних відносин, підвищення рівня культури безпеки та обізнаності населення  з питань щодо причин виникнення нещасних випадків та здійснення заходів з профілактики травматизму невиробничого характеру.

А оптимальним способом розв’язання визначеної проблеми є підвищення рівня життя населення,  підвищення  обізнаності та інформування населення про наслідки настання нещасних випадків як виробничого так і побутового характеру.

Проводячи аналіз лікарняних листків непрацездатності, що надходять до Немирівського відділення ВД ФСС України у Вінницькій області, звертаємося  до керівників медичних установ про важливість якості проведення попередніх та періодичних медичних оглядів працівників, що працюють у шкідливих умовах праці та  здійснення контролю за видачею листків непрацездатності особам, які отримали травми в стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння, а також на  правильності оформлення первинної медичної документації, обґрунтованості видачі листків непрацездатності, юридичних  підстав для надання інформації про стан здоров’я потерпілих, а також з інших питань, пов’язаних з державним соціальним страхуванням, оскільки  життя та здоров’я населення є приорітетом розвитку будь-якої країни світу.

Немирівське відділення Управління Виконавчої Дирекції Фонду соціального страхування України