ТУЛЬЧИНСЬКА РАЙОННА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ
Вінницька область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Анатолій Олійник: «На Майдані формувалось наше нове суспільство, нова держава»

Дата: 06.01.2015 12:49
Кількість переглядів: 307

Губернатор Вінниччини Анатолій Олійник підсумував роботу за минулий рік та розповів, з якими перспективами і планами область розпочала новий 2015 рік.
Незважаючи на важкий для України рік, чи залишилася частка романтизму, віри у диво?
Не відкрию нічого нового: лише у поєднанні романтизму, прагматизму і реалізму, з’являються нові проекти, нові ідеї і змінюється світ.
На скільки сьогодні Вінницька область готова дати внесок для перемоги?
Хочу, щоб усі звернули увагу на основне – якою ще рік назад була українська армія, якою була Україна зі своєю військової доктриною позаблоковості, якою Україна була у період, коли анексували Крим, коли розпочиналися сепаратистські рухи на Сході і якою Україна за кілька місяців зустріла 2015 рік. Абсолютно інша армія, інша доктрина – ми відмовилися від позаблоковості, яка, по суті, не дала нам нічого. Все, що відбувається зараз у суспільстві, на моє глибоке переконання, це період очищення, переосмислення і закладення майбутнього.
Який внесок вінничан? По-перше, і Президент, і Голова Верховної Ради з Вінниччини, і це наша відповідальність – вінничан, Вінниччини за долю держави. За дев’ять місяців, за усіма показниками, Вінниччина на рівні з Дніпропетровщиною зробила найвагоміший внесок у підтримку наших вояків на Сході, у процес збереження нашої державності.
На сьогодні маємо понад 10 тисяч тимчасово переміщених осіб, з яких на теренах області постійно перебувають 7824 людини з Донецької і Луганської області, 580 – з Криму. Всі ці люди попадають під державні програми підтримки, в тому числі і фінансової, і вона здійснюється. Ці люди мають можливість користуватися пільгами і соціальними дотаціями, які є в держави.
Декілька днів назад було підписано меморандум із уповноваженим представником верховного комісара ООН щодо біженців і тимчасово переселених осіб. Згідно меморандуму, нам одразу надали допомогу 2,5 млн гривень на найбільш вразливі сім’ї (сім’ї, в яких більше трьох дітей, в яких є члени сім’ї з обмеженими фізичними можливостями, сім’ї, де є одинокі батьки). 512 сімей уже отримали від 4 до 8 тис. гривень матеріальної допомоги. Це лише перший такий крок, що стосується міжнародної допомоги.
Можливості області обмежені, по-перше, законодавчо – щодо роботи з бюджетними коштами. Однак ми змогли виключно за рахунок благодійних коштів надати пристойні умови проживання біженцям з Криму. Все, що стосується надання житла всім бажаючим, у нас є база даних по кожному району, і на основі цієї бази, люди отримують сприяння у розселенні.
Працюють цілодобові телефони, цілодобові служба, штаб, де є фахівці з різних сфер по наданню допомоги кожному потребуючому.
Через органи влади на сьогоднішній надано допомоги понад 22 млн гривень. Це 2,48 тонн вантажу, враховуючи до 58 тонн медикаментів, більше 1600 бронежилетів, 759 касок, майже 2 тисячі пар взуття, більше тисячі приборів нічного бачення, тепловізорів, медичного обладнання та іншого найнеобхіднішого устаткування для військових
Велика потреба зараз, мабуть, є у працевлаштуванні. Як зараз ідуть справи із працевлаштуванням?
Ті вакансії, які надає центр зайнятості, насамперед пропонуються переселенцям. Вже є не одна сотня працевлаштованих. Всім, хто має бажання працювати, ми будемо створювати відповідні умови.
Яку допомогу в цифрах на сьогодні здійснила Вінниччина жителям звільнених територій, військовим, які знаходяться в зоні АТО?
Через органи влади на сьогоднішній надано допомоги понад 22 млн гривень. Це 2,48 тонн вантажу, враховуючи до 58 тонн медикаментів, більше 1600 бронежилетів, 759 касок, майже 2 тисячі пар взуття, більше тисячі приборів нічного бачення, тепловізорів, медичного обладнання та іншого найнеобхіднішого устаткування для військових. Ми одні з перших направили гуманітарний вантаж у звільнений Слов’янськ, направляли й надалі продукти для населення. Ми перерахували гроші на ремонт дитсадка, і досить багато ще прикладів того, як допомагає Вінниччина.
Чи відчули ви дух єднання громадян у цій ситуації?
Не відчути це неможливо. На Майдані формувалось наше нове суспільство, нова держава. Сьогодні, внаслідок тих подій, суспільство набагато згуртованіше. Ми на сьогоднішній день єдині, як ніколи.
Вінниччина зараз вирізняється певною стабільністю, спокоєм у регіоні: гуманітарним, соціальним спокоєм. За рахунок чого це вдалося?
З початку березня в непростому діалозі вибудовувалися відносини влади і жителів територіальної громади. Перший крок – це спілкування із людьми, напрацювання спільних підходів. Друге – більшість тих найактивніших громадян, які вболівали за державу, які вимагали за одну ніч все змінити, зараз на Сході. Наприклад, я неодноразово зустрічався, спілкувався з Олександром Захарчуком. На превеликий жаль, нещодавно він загинув. Проте є і частина людей, які на хвилі, під прикриттям гасел, хотіли би вирішити деякі особисті питання. Я міг би назвати їх прізвища, але не стану цього робити. Є поняття як «демократія», тобто влада народу і є поняття «охлократія», тобто влада натовпу. Все, що стосується демократії – Америка, Європа, цивілізовані країни. Інший випадок, коли натовп прийшов до влади, як в Росії в 1917 році, їм одразу знадобилась армія і силові структури, щоб утримувати владу, як це відбувалося десятиріччями в Радянському Союзі. Ми ж пам’ятаємо про селянські повстання, про Соловки, про мільйони жертв… Але коли народ розуміє, що він управляє країною через механізми влади, то немає диктаторів, тюрем з політв’язнями. Тоді є відповідальність для всіх, незалежно від займаної посади.
Що стало причиною акції по захопленню 6 грудня будинку обласної державної адміністрації? Якось все несподівано відбулося і швидко, впродовж тижня, стихло…
Метою акції був начебто захист голови обласної ради, оскільки було звернення 68 депутатів про розгляд питання його відставки. Але це був привід, щоб спробувати у президентській області розхитати ситуацію. Відбулася акція із залучення активістів окремих політичних сил з інших областей для того, щоб заявити про себе, щоб показати свій вплив і вагу. Висновок: ми всі маємо розуміти, що несемо солідарну відповідальність – і ті, хто був під стінами, і ті, хто був в приміщенні. Я закликав усіх діяти в рамках закону. Я готовий нести відповідальність, але і всі інші, хто порушив закон мають нести відповідальність. Так влаштований цивілізований світ.
Вішати ярлики – найлегше. Але зберегти стабільність навіть в тих районах, як Шаргородський і Немирівський, де довгий час не було голів адміністрацій, нам вдалося
До вас особисто висуваються певні претензії і вимоги радикальних кадрових управлінських рішень. Чи дійсно сьогодні варто поміняти усіх в обласній владі?
Є певні політичні сили, які мають власні інтереси. Якщо говорити про те, що сталося 6 грудня – це результат того, що є різне бачення того, як потрібно робити кадрову політику. Тобто - або у відповідності до закону, або у відповідності до революційної доцільності. Історія пам’ятає, що таке революційна доцільність. Що з того виходило, всім також добре відомо. Основне моє завдання на посаді – всі повинні дотримуватися закону. Є Кодекс законів про працю, є Конституція України. Там говориться про права людини, про те, що ніхто не може переслідуватися за політичними, релігійними мотивами. Якщо змінити всіх і вся… Ми вже бачили, як у мене в заступниках, коли були квотні підходи, працювали окремі особистості. Ми пам’ятаємо, як у Тульчині п’ять місяців палили шини. Ми пам’ятаємо дітей, влаштованих на роботу в органи влади і багато інших моментів. У мене було дев’ять місяців, за які потрібно було організувати допомогу в АТО, організувати все, що стосується енергозбереження і підготовки до непростої зими. Якщо одразу би всіх змінили – нам би вдалося це зробити? Звичайно, я не можу, у відповідності з Кодексом Законів про працю, одним розчерком пера звільнити людину, адже у нас в області 60 представництв центральних органів і відомств – інспекцій, агенцій і так далі – і тільки на сім з них ми зробили подання. З них дві особи були звільнено, але на їхні місця нікого не призначено, бо люди судяться. До того ж один з цих двох вже поновився за рішенням суду на роботу. Стосовно інших інспекції, куди ми подали пропозиції, то наша думка не враховується, нам продовжують присилати «засланих козачків», як це було з окремими інспекціями, де активісти нам допомагали протистояти кадровому тиску. Ось у таких умовах працюємо... Вішати ярлики – найлегше. Але зберегти стабільність навіть в тих районах, як Шаргородський і Немирівський, де довгий час не було голів адміністрацій, нам вдалося. Ми завершаємо рік без боргів по зарплаті, за енергозабезпечення. Для мене головними критеріями є моральність, професіоналізм та патріотизм. Я відкрив для себе таку чудову людину, як Анатолій Миколайович Вакар, якому я низько кланяюсь за все, що він зробив для технічної організації процесу допомоги для АТО, для підвезення вантажів, для ротації.
Наскільки ви задоволені своїми кадровими призначеннями? Який графік роботи у вас особисто та у вашої команди?
Одразу з Нового року ми почнемо робити певні кадрові рішення у адміністрації. Проблеми є. Якби я сказав, що їх немає – це було б неправда. Я задоволений роботою своїх заступників, Андрія Гижка і Ігоря Івасюка. До них доєднається ще Василь Броварник. Вони мого складу характеру, світогляду, я з ними з пів-слова розуміюсь. З такими людьми приємно працювати. Технічним напрямком, тобто комунальними структурами керуватиме Василь Броварник, гуманітарний напрямок – це Ігор Івасюк. Фінанси і економіку курируватиме Андрій Гижко. Дев’ять місяців я працював без заступника по ЖКГ. Можете собі уявити, як це було. Потрібно було вирішувати питання із коагулянтами на «Водоканалі», які постачались із Росії, щоб не дай Бог, з кранів не потекла технічна вода. Я вважаю, що такі питання не потрібно політизувати.
Як ви сьогодні можете охарактеризувати економічний стан нашої області?
Вінниччина за обсягами сільськогосподарського виробництва є першою в Україні. За всю історію Вінниччини зібрано найбільший урожай зернових – це більше 5 мільйонів 100 тисяч тонн. Цього року перероблено цукрової сировини найбільше, ніж за останні десять років – 420 тисяч тонн, це при тих квотах і зобов’язаннях, які ми мали, а це 370 тисяч тонн. І враховуючи, що на третину зменшено споживання газу. Сьогодні маємо позитивний динаміку у переробній галузі, у побутовій хімії (підприємство «Вінпобутхім»). Цього року вдалося відновити роботу заводу «Nemiroff». Це великі гроші, адже із 250 мільйонів додаткових надходжень у бюджет, 80 – це надходження від «Nemiroff». Нам сьогодні не соромно, що в такий непростий час вдалося показати гарні результати.
Наскільки вдалась програма із енергозбереження в області?
Ще в липні була постанова Кабінету Міністрів, якою була введена надзвичайна ситуація у економці, і створений кризовий штаб на рівні держави. І тоді постало питання, як нам діяти. Одразу ми почали визначатись із об’єктами, розробляли технічну документацію, шукали ресурси. Спочатку ми виокремили 54 об’єкти а в кінці серпня зійшлись на 146 об’єктах. І це за півроку. На близько 70 об’єктах проектно-кошторисну документацію ми розробляли на ходу. І ось уявіть, щоб цю роботи виконували не професіонали, а люди за квотним партійним принципом. Все, що зроблено – це результат професіоналізму. Зараз ми спокійно плануємо таку ж роботу на 2015 рік.
Як збалансувати питання про віялові відключення, аби воно найменш болісно відчувалось для наших громадян?
Насамперед, є власники енергобізнесу. І ніхто з них не зацікавлений у розвалі бізнесу. Після певної межі наступає руйнація. Є також і момент спекуляції. Можливо, без руйнації енергосистеми, власник хотів би поспекулювати. З 1 по 5 грудня було відключено один із енергоблоків Запорізької АЕС, і таким чином потрібно було зекономити, бо вугілля не вистачає. Я не буду давати оцінку вугільній темі – там має Генпрокуратура розбиратися. Але з 15 по 19 грудня була телефонограма ДП «Укренерго» про те, що будуть відключення у зв’язку з тим, що 24 енергоблоки були зупинені в тому числі через нестачу вугілля. Це була критична проблема для галузі. Вона і сьогодні лишається, але та істерика, яка була навколо відключень, була спричинена містечковими підходами, які були розібрані на нарадах і ми підкорегували графіки. Якщо ситуація не буде покращуватися, то ми будемо застосовувати зрозумілі для всіх графіки відключень. Спочатку це було неможливо. Другого грудня були відключення з центру, а не з Вінниці.
Які, на вашу думку, можна виділити найголовніші реформи з тих, які пропонує уряд?
Мене ображає, як громадянина те, що на 23 році життя країни ми досі говоримо про найнеобхідніші реформи. З ними вже сильно запізнилися. В тій самій Польщі найнепопулярнішою реформою була реформа місцевого самоврядування. Але сьогодні поляки пишаються тим, що їхня модель місцевого самоврядування – найкраща у Європі. Чи є небезпека в Україні проведення децентралізації? Безумовно, є. Тому що дуже багато є прикладів того, як сільський голова, як наприклад у Турбові, обклавшись родичами, стає людиною, яка вершить долі людей. Але є механізми, як вчиняти з такими. Децентралізація при внесенні змін до Податкового, бюджетного, інших кодексів дасть можливість на місцях виокремлювати і піднімати, вирішувати проблеми громад.

Джерело: За матеріалами ОДТРК "ВІНТЕРА"


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь