На Вінниччині стане простіше реєструвати бізнес та майно

Дата: 25.06.2015 12:42

Надання державою послуг поступово набуває цивілізованих рис. Один із ключових напрямків, за яким Міністерство юстиції України реформує реєстраційну службу – передача на місця більшості функцій, які сьогодні виконують органи юстиції. Це робиться для того, щоб громадяни мали змогу отримати сервіс не там, де є державний орган, а там, де зручно самим громадянам. Одним із механізмів реалізації плану реформування стала розробка Міністерством юстиції України проектів Законів України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедур надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедур надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Ці документи дозволять проводити реєстрацію майна та бізнесу органам місцевого самоврядування та держадміністраціям;нотаріусам (незалежно від посвідчення нотаріальної дії); акредитованим Мін’юстом банківським установам; держвиконавцям(в частині накладання та припинення обтяжень речових прав на нерухоме майно).У Міністерстві юстиції України переконані, що законопроекти суттєво покращать якість надання адміністративних послуг. Адже буде створено конкурентне середовище між суб’єктами, які наділені повноваженнями із проведення державної реєстрації. Це означає, що державний реєстратор більше не буде монополістом у цій сфері. Отже, кожен громадянин зможе самостійно обрати, який спосіб реєстрації йому комфортніший. Крім того, запроваджується принцип екстериторіальності в межах області для державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та в межах України для державної реєстрації бізнесу та громадських формувань. Це означає, що будь-який учасник реєстраційної мережі на території області (для майна) чи України (для бізнесу) зможе зареєструвати відповідні права незалежно від їх місця реєстрації. Також буде запроваджено додаткові можливості для подання електронних документів для державної реєстрації. Проведена реформа дозволить скоротити кількість відмов у державній реєстрації майна та обтяжень; уніфікувати процедури реєстрації юридичних осіб, громадських формувань та фізичних осіб-підприємців; скоротити перелік документів для реєстрації бізнесу. Буде також розкрито інформацію про права на нерухоме майно як за об'єктом, так і за суб'єктом (сьогодні таке розкриття можливе тільки за адресою). Крім того, планується створити нові можливості надання інформації про нерухоме майно для органів державної влади та інших юридичних осіб залежно від потреб (офіційна статистична інформація, вибірка за певними об'єктами нерухомого майна тощо). Важливим кроком стане скасування щорічного підтвердження та щорічної подачі фінансової звітності; забезпечення переходу на електронну форму документів; створення Єдиного реєстру на базі Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, Єдиного ліцензійного реєстру, Реєстру документів дозвільного характеру, Єдиного реєстру громадських формувань, Реєстру громадських об’єднань та Єдиного реєстру підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство. Важливо, що разом із функціями на місця будуть передані і кошти, які сьогодні за реєстраційні дії отримують органи Мін'юсту. Як повідомила перший заступник Міністра юстиції України Наталія Севостьянова, на сьогоднішній день цей додатковий ресурс становить близько 500 мільйонів гривень щороку. Органи місцевої влади отримуватимуть ці кошти в повному обсязі, а нотаріуси і банки будуть мати 60% адміністративного збору. Якщо парламент підтримає ці новації, то вже з першого вересня бізнес і громади зможуть відчути реальне спрощення надання реєстраційних сервісів. Уже сьогодні ми бачимо активність, із якою користувачі переходять на отримання довідок, виписок і витягів у електронному вигляді. Зазначимо, що від початку роботи онлайн ¬сервісів Міністерства юстиції України було отримано уже понад 25 тисяч електронних довідок.