Обмеження щодо оренди в єдинників: як здати частину майна та залишитися спрощенцем

Дата: 24.10.2017 10:25

ПКУ передбачає лише одну норму, яка встановлює обмеження під час надання майна в оренду, та й узагалі стосовно всієї оренди у фізосіб-єдинників.

Загальне правило: підприємці, аби залишатися на спрощеній системі оподаткування, можуть здавати в оренду (пп. 291.5.3 ПКУ):

• земельні ділянки, загальна площа яких не перевищує 0,2 га;
  • житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких не перевищує 100 кв.м;
  • нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких не перевищує 300 кв.м.

Під час розрахунку максимально дозволеної площі, що здається єдинником в оренду, слід пам’ятати таке: площі майна сумуються тільки в межах груп — житлові, нежитлові, земельні ділянки (лист ДПС у Донецькій області від 12.04.2012 р. № 4698/10/06-213-16).

Так, наприклад, якщо спрощенець має у власності дві житлові квартири 90 кв.м і 110 кв.м, із яких здає 45 кв.м і 55 кв.м відповідно, також має два нежитлових будинки площею по 400 кв.м, із яких здає 200 кв.м і 100 кв.м відповідно, у такому разі він вправі залишатися на єдиному податку, адже здає максимально допустимі кв.м — 100 кв.м (45?+ 55) житлової нерухомості та 300 кв.м (200 + 100) нежитлової.

Тобто фізособа-єдинник може одночасно здавати в оренду декілька земділянок загальною площею до 0,2 га, об’єктів житлових приміщень — до 100 кв.м та об’єктів нежитлових приміщень — до 300 кв.м.

Законодавство передбачає оренду лише цілої земділянки, а не її частини. Це слідує з норм ст.ст. 79, 132, 120 Земельного кодексу України та ст.ст. 3, 15 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 р. № 161-XIV. Для того щоб передати в оренду лише частину наявної земділянки, її потрібно виділити в окрему ділянку, яка в майбутньому стане предметом договору оренди.Норма пп. 291.5.3 ПКУ не зазначає про можливість здачі в оренду частини земділянки.