Про атестацію робочих місць за умовами праці

Дата: 08.08.2018 09:45

Управління соціального захисту населення райдержадміністрації повідомляє, що за не проведення атестації робочих місць за умовами праці, порушення термінів її проведення, роботодавець може бути притягнений до адміністративної відповідальності (ч.1 ст.41 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» – штраф 510-1 700 грн. Повторне протягом року вчинення порушення – штраф 1 700-5 100 грн. ).
У разі звернення працівника до суду щодо відшкодування матеріального і морального збитку у разі погіршення стану здоров’я через дію шкідливих виробничих факторів, компенсації за шкідливі умови праці, не проведення атестації робочого місця не тільки не врятує роботодавця від відповідальності, а навпаки стане доказом його провини.
Якщо атестацію робочих місць не проведено, а підприємство виплачує компенсації і надає гарантії працівникам (додаткові відпустки, підвищена оплата праці, спецодяг, спецхарчування), то при перевірці можуть виникнути питання з приводу правомірності таких виплат (для роботодавців, що перебувають на бюджетному фінансуванні), а також проблеми з оподаткуванням таких виплат.
Атестація робочих місць потрібна:
- керівнику, оскільки відповідальність за її своєчасне та якісне проведення атестації робочих покладено саме на керівника підприємства;
- працівнику, оскільки вона є правовою підставою отримання ним компенсацій та гарантій за роботу в шкідливих та небезпечних умовах праці, зокрема доплат до заробітної плати, додаткових оплачуваних відпусток, спеціального харчування тощо.
Атестація робочих місць має важливе соціально-гігієнічне значення, а саме:
- дозволяє своєчасно виявити шкідливі і небезпечні фактори виробничого середовища і трудового процесу, і встановити причини їх виникнення;
- проводить комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам;
- аналізує реалізацію технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці;
- визначає пріоритетні напрями модернізації обладнання та технологічних процесів для розробки і впровадження цілеспрямованих санітарно-гігієнічних та медико-профілактичних заходів, виходячи із специфіки умов праці на конкретних підприємствах.