Вивчаємо громадську думку

Дата: 22.03.2018 09:48

Громадсько-політична активність в нашій країні з кінця минулого року по даний час значно активізувалася і на різних рівнях періодично вивчається суспільна думка з приводу актуальних проблем сьогодення. Для всіх, хто намагається без зайвих емоцій зрозуміти, що відбувається і як на це реагують громадяни, пропонуємо результати двох соціологічних досліджень, проведених у кінці 2017-го та на початку 2018-го років у Тульчинському районі.
В листопаді минулого року, з ініціативи облдержадміністрації в районі було в анкетний спосіб опитано 100 жителів різних населених пунктів. Анкета містила 17 запитань. Опитано жінок – 71 %, чоловіків – 29 %, за віком: молодь (18-34 роки) – 24 %, середній вік (35-54 роки) – 57 %, пенсіонерів (54 роки і старші) – 19 %. Результати вивчення громадської думки (анкети і доведена таблиця) були передані до облдержадміністрації та включені в коло більш широкого (обласного чи всеукраїнського) соціологічного дослідження.
Але наші результати теж по-своєму цікаві. Наприклад, на запитання про стан корупції у Вінницькій області, думки респондентів розподілилися наступним чином: «Рівень корупції є невисоким, за незначним проявом в окремих сферах життя» – 15 %, «Рівень корупції високий, проте в процесі подолання цього явища відчуваються зміни на краще» – 26 %, «Рівень корупції дуже високий і це явище в нашому суспільстві неможливо викорінити» – 38 %, «Важко відповісти» – 21 %.
На запитання «З яким із нижченаведених явищ зловживань з боку державних службовців у Вашому районі (місті) треба боротись в першу чергу?» опитані вибрали різні варіанти відповіді: «Зловживання державними службовцями службовим становищем в інтересах власного бізнесу чи бізнесу своїх, близьких знайомих» – 13 %, «Відсутність реакції з боку силових структур на незаконні дії представників влади» – 7 %, «Участь державних службовців у підприємницькій діяльності та їх керівництві» – 4 %, «Сплата суддям і працівникам судів за прийняття потрібних рішень» – 6 %, «Вимагання державними службовцями хабарів, «відкатів» тощо» – 2 %, «Прагнення місцевої влади поставити під свій контроль місцеві ЗМІ, не допускати критики діяльності влади» – 1 %, «Причетність працівників міліції і прокуратури до діяльності кримінальних структур» – 2 %, «Прагнення місцевої влади не допустити контролю з боку інститутів громадянського суспільства над її діями» – 3 %, «Присвоєння бюджетних коштів державними службовцями» – 8 %, «Важко відповісти» – 54 %.
На запитання «В якій сфері життя Ви найбільше постраждали від проявів корупції (дача хабарів, «благодійна допомога», дарунки тощо)?» респонденти визначилися наступним чином: «В органах влади при отриманні різноманітних дозволів» – 6 %, «У медичних закладах» – 36 %, «У навчальних закладах» – 8 %, «У зв’язку з підприємницькою діяльністю при проведенні перевірок» – 0 %, «У судах, прокуратурі» – 5 %, «При приватизації житла» – 2 %, «При оформленні (переоформленні) пенсії» – 1 %, «При оформленні субсидії, інших видів державної допомоги та інших соціальних виплат» – 1 %, «У правоохоронних органах» – 4 %, «Жодного разу не доводилось з подібним стикнутись» – 37 %.
Рівень розвитку громадянського суспільства в Україні учасники опитування визначили так: «Дуже високий» – 0 %, «Загалом високий» – 2 %, «Середній» – 42 %, «Загалом низький» – 30 %, «Дуже низький» – 11 %, «Важко відповісти» – 15 %.
Було й таке запитання: «Наскільки зараз, на Вашу думку, є ефективним вплив громадських організацій на вирішення нагальних проблем у державі?» Люди відповіли наступним чином: «Цілком ефективний» – 0 %, «Переважно ефективний» – 34 %, «Переважно не ефективний» – 31 %, «Зовсім неефективний» – 17 %, «Важко відповісти» – 18 %.
На запитання «Чи задоволені Ви нинішнім наданням медичних послуг (швидка допомога, поліклініки, лікарні)?» респонденти відповіли: «Так, задоволений» – 4 %, «Скоріше задоволений» – 24 %, «Скоріше не задоволений» – 36 %, «Зовсім не задоволений» – 20 %, «Не отримую медичних послуг» – 6 %, «Важко відповісти» – 10 %.
Щодо підтримки медичної реформи, що запроваджувалася в Україні, вибір громадян був наступний: «Так» – 10 %, «Частково так, а частково ні» – 39 %, «Ні» – 42 %, «Важко відповісти» – 9 %.
А ось як респонденти підтримали освітянську реформу, заплановану на 2018 рік: «Так» – 17 %, «Частково так, а частково ні» – 37 %, «Ні» – 26 %, «Важко відповісти» – 20 %.
В лютому п.р. в м. Тульчині було проведене анкетне експрес-опитування громадян (50 осіб), серед яких виявилися 33 тульчинці, 17 жителів інших населених пунктів району різних вікових та соціальних категорій. З них: молоді – 38 %, середнього віку – 36 %, пенсіонерів – 26 %. Опитано чоловіків – 48 %, жінок – 52 %. Вищу освіту мають 80 % респондентів.
Соціально-економічну ситуацію в області, районі учасники опитування оцінили наступним чином: 6 % - позитивно, 28 % - задовільно, 34 % - незадовільно, 32 % не змогли визначитися.
Рівень довіри громадян до обласної влади (в цілому) такий: високий – 12 %, середній – 38 %, низький – 30 %, важко відповісти – 20 %. Для порівняння, перевірений рівень довіри людей до районної влади (в цілому): високий – 16 %, середній – 44 %, низький – 24 %, важко відповісти – 16 %.
На запитання про найгострішу проблему в районі на даний час жителі визначилися наступним чином: 32 % - стан доріг та зростання оплати проїзду в автотранспорті, 22 % - безробіття молоді та інші проблеми ринку праці, 14 % - стан медицини та вартість ліків, 8,5 % - незадоволені роботою органів влади, 7 % - низькі доходи населення (пенсії, зарплати), 7 % - екологічні проблеми, сміття, 5 % - багато проблем та ін.