Визначення сум ПДФО та військового збору у разі анулювання (прощення) банком суми боргу

Дата: 03.08.2016 16:37

ДФС України з метою однозначного тлумачення положень Податкового кодексу України (далі — Кодекс) з питань, пов’язаних з діями посадових осіб при визначенні загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку — фізичної особи, а також сум податку на доходи фізичних осіб та військового збору у разі анулювання (прощення) банком суми боргу такій особі, повідомляє.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу.
Зокрема п.п. 164.2.17 „д” п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу передбачено, що до складу оподатковуваного доходу платника податку — фізичної особи включається додаткове благо у вигляді суми боргу, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням.
Слід зазначити, що редакція вказаної норми Кодексу декілька разів змінювалася.
З 01.01.2015 у зв’язку з набранням чинності Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи” (далі — Закон №71), внесено зміни до п.п. 164.2.17 „д” п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу. Водночас Законом № 71 п. 165.1 ст. 165 Кодексу доповнено п.п. 165.1.55.
Аналіз вказаних редакцій свідчить, що до 01.01.2015 оподаткуванню підлягала вся сума боргу платника перед іншими особами, а з 01.01.2015 — основна сума боргу (кредиту).
Судова практика ВАСУ виходить із того, що до складу оподатковуваного доходу платника податків до 01.01.2015 має включатися прощена (анульована) сума основного боргу (тіло кредиту) та нарахованих відсотків без урахування пені та штрафних санкцій, які виникають при виконанні кредитного договору.
Оскільки зміст п.п. 164.2.17 „д” п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу не допускає іншого тлумачення, то подальша зміна її редакції згідно із Законом №71, відповідно до якої до складу оподатковуваного доходу платника включається лише основна сума боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором, не може розцінюватися як законодавче уточнення, а є, по суті, зміною правового регулювання розглядуваних правовідносин (тобто, до 01.01.2015 сума прощених відсотків за користування кредитом має включатися до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, а починаючи з 01.01.2015 включенню не підлягає).
Разом з тим зауважуємо, що Законом № 71 до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи збройних сил України подовжено оподаткування військовим збором (п. 16і підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу).
Тобто, якщо анулювання (прощення) кредитором боргу платнику, за самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, відбулося у період з 01.01.2011 по 31.12.2014, то сума основного боргу (тіло кредиту) та нарахованих відсотків без урахування пені та штрафів підлягає включенню до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника, відображенню у річній податковій декларації про майновий стан і доходи та оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставками 15 (17) відсотків.
У разі анулювання (прощення) кредитором боргу платника за самостійним рішенням, не пов'язаним із процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, яке відбулося з 01.01.2015, до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника включається та оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставками 15 (20) відс. та військовим збором — 1,5 відс. лише основна сума боргу (кредиту) платника податку, за умови, коли вона перевищує 50 відс. однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року.
(Лист ДФС України від 21.07.2016 №24795/7/99-99-13-04-01-17 про надання роз’яснень).