Закон України про протидію булінгу підписано Президентом

Дата: 17.01.2019 11:40

Президент України Петро Порошенко 16 січня 2019 року підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)»
Кодекс про адміністративні правопорушення доповнено статтею 173-4 «Булінг (цькування) учасника освітнього процесу»
Таким чином зміни стосуються перш за все захисту дітей в освітньому середовищі.
Закон надає визначення булінгу:
Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.
Багато досліджень, проведених в різних країнах дають підстави висновувати, що чимала частина випадків булінгу має гендерне підґрунтя.
Ознаки булінгу - систематичність (повторюваність) діяння;
наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (занаявності);
дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого»;
Покарання - штраф від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.
Штраф накладатиметься на батьків, якщо правопорушення скоєно малолітньою особою віком від 14 до 16 років.
Під санкції потрапляє і керівник освітньої установи, якщо вчасно не повідомив про факти булінгу до органів поліції.
Санкція - штраф від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку».
Закони, в які вноситься зміни: Закон «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про дошкільну освіту», «Про професійну (професійно-технічну) освіту», Кодекс України про адміністративні правопорушення.
Дата вступу в силу: 16 січня 2019 року.
Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги - 0-800-213-103, за яким кожен може отримати необхідну інформацію щодо надання правової допомоги.