ЗАПИТАННЯ – ВІДПОВІДІ

Дата: 21.01.2019 13:00

Я народилась у 1969 році, працюю. Маю пенсію, призначену по ІІІ групі інвалідності. Мій страховий стаж становить 32,5 року. Чи можу я вийти на пенсію за віком?
Відповідно до статті 32 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058) особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності залежно від групи інвалідності за наявності передбаченого цією статтею страхового стажу на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією.
Особам з інвалідністю III групи для призначення пенсії по інвалідності необхідно мати такий страховий стаж:
• до досягнення особою 23 років включно — 1 рік;
• від 24 років до досягнення особою 26 років включно — 2 роки;
• від 27 років до досягнення особою 28 років включно — 3 роки;
• від 29 років до досягнення особою 31 року включно — 4 роки;
• від 32 років до досягнення особою 33 років включно — 5 років;
• від 34 років до досягнення особою 35 років включно — 6 років;
• від 36 років до досягнення особою 37 років включно — 7 років;
• від 38 років до досягнення особою 39 років включно — 8 років;
• від 40 років до досягнення особою 42 років включно — 9 років;
• від 43 років до досягнення особою 45 років включно — 10 років;
• від 46 років до досягнення особою 48 років включно — 11 років;
• від 49 років до досягнення особою 51 року включно — 12 років;
• від 52 років до досягнення особою 55 років включно — 13 років;
• від 56 років до досягнення особою 59 років включно — 14 років.
Пенсію по інвалідності особам з інвалідністю III групи призначають у розмірі 50% пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 Закону 1058.
Водночас, відповідно до частини другої статті 33 Закону 1058 непрацюючі особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі 100% від пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону (35 років для чоловіків і 30 років для жінок).
Отже, якщо Ваш страховий стаж більше як 30 років, то в разі звільнення з роботи Ви матимете право на пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком, визначеної відповідно до статей 27 і 28 Закону 1058. Пенсія за віком може бути призначена у 2029 році (в 60 років), якщо Ви будете на той час матимете страховий стаж 35 років.